Japán a a világ egyik legszigorúbb hulladékkezelési szabályaival büszkélkedhet. Fukusimában pedig ennél is tovább mentek a polgárok megrendszabályozásában, ha szemétről van szó.
Különleges robotkart készítettek azért, hogy a felszínre tudjanak hozni egy apró mintát a fukusimai atomerőmű sérült üzemanyagából. A cél, hogy alaposan ki tudják elemezni az olvadt radioaktív törmelék összetételét és egyéb jellemzőit.
Súlyos tartományi választási kudarcok után hibáikkal is szembe kell nézniük a rövidesen új vezetést is választó németországi Zöldeknek, akik nem engednek dogmáikból.
A védelmi politika és a repülőgépmodellek megszállottja Japán új miniszterelnöke, aki társadalmi kérdésekben liberális, és mindig pártja renegátjának számított.
Kritikus lesz a következő két hét a 2011-ben megsérült fukusimai atomreaktornál, miután a japán szakemberek megpróbálnak 3 gramm törmeléket eltávolítani a megsérült 1-es reaktorból. Összesen 880 tonnát kellene feltakarítani.
A fukusimai atomerőműnél 2021-ben kellett volna elkezdeni a radioaktív törmelék eltakarítását, de erre még 2023-ban sem került sor, mert nem volt kész az erre megfelelő robot. Most bemutatták.
Kína önző és felelőtlen cselekedetnek minősítette, hogy a következő 30 évben több mint egymillió tonna, az atomerőműben tárolt vizet fognak az óceánba engedni.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint a víz kibocsátása nem jelent veszélyt az emberekre vagy a környezetre, de helyi halászok és a szomszédos országok háborognak.
A fukusimai atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Power Company (TEPCO) ismét víz alatti robotokat küldött a fukusimai atomerőmű megrongálódott blokkja alá, hogy felmérjék a romok állapotát.
Tizenegy évvel ezelőtt katasztrofális baleset rázta meg Fukusimát, amely egy nukleáris bomba sokszorosának megfelelő sugárzással mérgezte meg a vidéket, és egy életre alkalmatlan területet hagyott maga után. Most azonban úgy tűnik, hogy a természet utat tör magának. Az élővilág különleges alkalmazkodását egy tudósokból álló csapat vizsgálja, több száz kamerával és helyszíni felmérések segítségével kutatják a tiltott vidék élővilágát. Felfedezéseiket a Viasat Nature Fukushima – Természet a veszélyzónában című dokumentumfilmje mutatja be szombat este.