Kína önző és felelőtlen cselekedetnek minősítette, hogy a következő 30 évben több mint egymillió tonna, az atomerőműben tárolt vizet fognak az óceánba engedni.
A japán kormány szerint a fukusimai atomerőmű környékéről származó tengervíz tesztjei alapján nincs kimutatható radioaktivitás a vízben, írja a BBC. Japán a következő három hónapban heti rendszerességgel fogja nyilvánosságra hozni a teszteredményeket, amelyekkel igyekszik eloszlatni a szomszédos országok és halászati csoportok aggodalmait a hamarosan az óceánba kerülő víz miatt.
A tervek szerint ugyanis a következő 30 évben több mint egymillió tonna, az atomerőműben tárolt vizet fognak az óceánba engedni. A víz 2011 óta halmozódik, mióta az erőművet súlyosan megrongálta egy cunami. A víz visszaeresztése az ENSZ nukleáris felügyelő szerve szerint is biztonságos.
A vizsgálati eredményeket azután hozták nyilvánosságra, hogy Kína "rendkívül önző és felelőtlen cselekedetnek" minősítette a kibocsátást, és bejelentették, hogy blokkolják a Japánból érkező tengeri élelmiszerek importját. Dél-Koreában is tiltakoztak a víz kiengedése ellen, csütörtökön a fővárosban, Szöulban tüntetők megpróbálták megrohamozni a japán nagykövetséget. Dél-Korea vasárnap közölte, hogy nukleáris szakértőket küldött Fukusimába a kibocsátási folyamat megfigyelésére.