Tech HVG 2024. szeptember. 10. 12:03

Elkezdték feltakarítani a radioaktív törmeléket Fukusimában

Kritikus lesz a következő két hét a 2011-ben megsérült fukusimai atomreaktornál, miután a japán szakemberek megpróbálnak 3 gramm törmeléket eltávolítani a megsérült 1-es reaktorból. Összesen 880 tonnát kellene feltakarítani.

Már 13 éven annak, hogy 9-es erősségű földrengés rázta meg Japánt, ami a fukusimai atomerőmű katasztrófájához vezetett. Bár a település lakói azóta visszatérhettek az otthonaikba, az atomerőmű környékén még mindig nagyon sok tennivaló van. A becslések szerint a reaktorok közül háromban 880 tonna erősen radioaktív olvadt üzemanyag-törmelék található, amit mielőbb el kellene takarítani.

Eredetileg 2021-ben kellett volna elkezdeni a romok eltakarítását, az atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Power Company (TEPCO) azonban folyamatosan nehézségekbe ütközött: az erre a célra fejlesztett robotok a radioaktivitás magas szintje miatt folyamatosan csődöt mondtak. 2024 májusában viszont bemutattak egy olyan robotot, amivel kapcsolatban azt ígérték, meg fogja kezdeni a törmelék eltakarítását.

Az Interesting Engineering azt írja, eredetileg augusztus 22-én kellett volna megkezdeni a műveletet, pontosabban az erre irányuló kísérletet, ez azonban végül csúszott, mert nem tudták az ehhez szükséges berendezéseket telepíteni. A kísérlet során egy nagyjából 3 grammos törmeléket kellett volna eltakarítani a katasztrófa helyszínén.

Először sikerült felvételt készíteni a fukusimai atomerőmű 1-es reaktorroncsában – íme a képek

Furcsa, jégcsapszerű képződményeket fotóztak azok a robotok, amelyek a fukusimai atomerőmű 1-es blokkjának vizében úszva vizsgálták meg a reaktort.

A Tepco azóta kijavította a felmerült hibát, és folytatta a kísérletet. A művelet egyik eszköze egy robotkar, ami leginkább egy horgászbotra emlékeztet. Ezt távolról lehet irányítani, a végére szerelt fémmarkolat pedig alkalmas arra, hogy a kis mennyiségű törmeléket kiemelje a reaktor alól. Az akár 22 méter hosszúságú robotkart egy tárolóeszközbe teszik, ahová beemeli a 3 grammnyi veszélyes anyagot. A művelet várhatóan két hétig tart, ami jól mutatja, miért becsülik 30-40 évre a 880 tonna törmelék teljes eltakarítását.

Az 1-es reaktor roncsáról egyébként nemrég sikerült először felvételeket készíteni, ez így néz ki.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.