A fukusimai atomerőműnél 2021-ben kellett volna elkezdeni a radioaktív törmelék eltakarítását, de erre még 2023-ban sem került sor, mert nem volt kész az erre megfelelő robot. Most bemutatták.
Már 13 éven annak, hogy 9-es erősségű földrengés rázta meg Japánt, ami a fukusimai atomerőmű katasztrófájához vezetett. Bár a település lakói azóta visszatérhettek az otthonaikba, az atomerőmű környékén még mindig nagyon sok tennivaló van. A becslések szerint a reaktorok közül háromban 880 tonna erősen radioaktív olvadt üzemanyag-törmelék található, amit mielőbb el kellene takarítani.
Ezt a célt szolgálja az a robot, amit a napokban mutatott be az atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Power Company (TEPCO) – számolt be róla az Associated Press. A robotot kifejlesztő Mitsubishi Heavy Industries szerint a robot teleszkópos karok segítségével tud egyszerre kis mennyiségű radioaktív törmeléket eltakarítani. Ez utóbbi a bemutató szerint tényleg szó szerint értendő.
A fenti videóban a robot egyszerre 3 gramm törmeléket tudott felemelni, ami viszonylag kevés ahhoz képest, hogy 880 tonna törmeléket kellene eltakarítani. A szakemberek éppen ezért 30-40 évre becsülik a feladat elvégzését, de úgy vélik, hogy még ez is optimista előrejelzés. A munka 2024 októberében kezdődhet meg.
Ebben igazuk lehet, az elmúlt években ugyanis több robot is tönkrement, pedig azok csak felderítő munkát végeztek a reaktoroknál. A takarítást egyébként 2021-ben kellett volna elkezdeni, de még 2022-ben is elhalasztották. Az 1-es reaktor roncsáról egyébként nemrég sikerült először felvételeket készíteni, ez így néz ki.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.