2011. április. 04. 17:03 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 04. 16:59 Világ

Liberman: "igen baljós döntés lenne az ENSZ-szavazás a palesztin államról"

Az izraeli külügyminiszter szerint az ENSZ-szavazás súlyosan veszélyeztetné az izraeli-palesztin kapcsolatokat és a térségbeli helyzetet.

Amennyiben az ENSZ elismerné a független palesztin államot az Izraellel folytatott tárgyalásoktól függetlenül, az "mindent romba döntene", ami eddig e téren történt - jelentette ki hétfőn Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter.

Liberman Hector Timerman argentin külügyminiszterrel Jeruzsálemben közösen tartott sajtóértekezletén az esetleges ENSZ-szavazásra utalva hozzátette: ez igen baljós döntés lenne, amely súlyosan veszélyeztetné az izraeli-palesztin kapcsolatokat és a térségbeli helyzetet. Argentína tavaly decemberben szabad és független államként ismerte el Palesztinát, "annak 1967-es határain belül".

Száeb Erekát palesztin főtárgyaló március 20-án közölte: a palesztinok arra készülnek, hogy az ENSZ-től kérik a palesztin állam elismerését. Erekát nem beszélt arról, hogy a világszervezet tagállamai mikor szavazhatnának erről, s Mahmúd Abbász palesztin elnök döntése alapján fordulnak-e az ENSZ-hez.

Az izraeli kormány kizárja annak bármilyen lehetőségét, hogy a palesztin állam létrehozása során visszatérjenek az 1967 júniusában vívott "hatnapos háború" előtti határokhoz. A visszatérés ugyanis azt jelentené, hogy a palesztin állam a Gázai övezetet, valamint az Izrael által jelenleg is megszállás alatt tartott Ciszjordániát és Kelet-Jeruzsálemet is magában foglalná, s ez utóbbi lenne a fővárosa.

Izrael azzal érvel, hogy a palesztin állam csak a vele folytatandó tárgyalások alapján jöhet létre, s már megtorló intézkedéseket helyezett kilátásba az Abbász vezette Palesztin Hatóság ellen, ha kitartana az ENSZ-szavazás kezdeményezése mellett. A közvetlen izraeli-palesztin béketárgyalások tavaly szeptember 2-án Washingtonban felújultak, de a hónap végén már meg is rekedtek, miután lejárt a ciszjordániai zsidó telepek bővítésére Izrael által bevezetett moratórium.

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.