2011. március. 16. 07:58 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 16. 08:02 Világ

Összeül az EU energiaügyi minisztereinek rendkívüli tanácsa

A soros EU elnökség kezdeményezésére március 21-én összeül az energiaügyi miniszterek rendkívüli tanácsa - közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kedden az MTI-vel.

Az ülés résztvevőinek lehetőségük nyílik majd inteni az aktuális nemzetközi fejleményeket és megvizsgálni ezek hatásait a globális energiapiacokra és az Európai Unió energetikai szektorára.

Ezt megelőzően szerda reggelre összehívták a Tanács nukleáris kérdésekkel foglalkozó munkacsoportját (Working Party on Atomic Questions), ahol a Günther Oettinger német energiaügyi EU-biztos által vezetett keddi megbeszélések témáit vitatják meg szakértői szinten.

Günther Oettinger energiaügyi biztos kezdeményezésére kedden széleskörű megbeszélésre került sor Brüsszelben a Japánt sújtó környezeti katasztrófa atomenergetikai következményeinek tisztázására, a tennivalók meghatározására. A megbeszélésen részt vettek a tagállamok energetikáért felelős közigazgatási vezetői, az uniós államok nukleáris biztonsági hatóságainak és az EU területén üzemelő atomerőművek vezetői, valamint az iparág jelentős multinacionális cégeinek irányítói. A találkozón az uniós tanácsi elnökséget és a magyar államigazgatást Kovács Pál energetikáért felelős helyettes államtitkár és az Európai Bizottság Energetikai Főigazgatóságának szakmai támogatását is ellátó Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója, Rónaky József képviselte.

Vizsgálják az európai atomerőműveket is

A Japánban történt reaktorkatasztrófa nyomán biztonsági próbának, úgynevezett "stressz-tesztnek" vetik alá az európai atomerőműveket - közölte keddi brüsszeli sajtótájékoztatóján Günther Oettinger német energiaügyi EU-biztos.

Az ellenőrzés azt célozza majd, hogy megállapítsák, mennyire tudnának átvészelni ezek az erőművek olyan természeti katasztrófákat, mint a földrengés, illetve az árvíz. Emellett áttekintik az esetleges terrorista támadás elleni védettség mértékét is. A biztos szerint még ebben a félévben kidolgozzák az ellenőrzési kritériumokat, és a teszteket "a lehető legrövidebb időn belül" el akarják végezni.

A műszaki jellegű biztonsági ellenőrzés elsősorban a reaktorok hűtőrendszereinek, illetve az áramkimaradás esetén üzembe helyezendő rendszereknek a megbízhatóságára, "állóképességére" összpontosít majd - mondta Oettinger. Mint hozzátette, az egyes erőműveknél eltérő szempontok kaphatnak hangsúlyt, hiszen a földrajzi adottságok függvényében az árvíz- és a földrengésveszély foka is különböző. Uniós összesítés szerint Európában 153 atomreaktor működik.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.