Újabb tűz ütött ki a fukusimai atomerőműben
Helyi idő szerint szerda reggel (közép-európai idő szerint kedd éjszaka) megint tűz ütött ki a japán fővárostól északra fekvő Fukusima-1 atomerőmű 4-es reaktorában - tudatta az NHK japán televízió. Egyelőre nem tudják, mi okozta a lángokat.
Tűzoltók igyekeznek megfékezni a lángokat. Egyelőre nem lehet tudni, mi okozta az újabb tüzet a reaktorban. Előző nap ugyanennek a 4-es blokknak az üzemanyag-tározójában keletkezett tűz, aminek a következtében radioaktív szivárgás lépett föl. Szakemberek péntek óta igyekeznek elhárítani a szigetországot sújtó földrengés és szökőár következtében előállt sorozatos üzemzavarokat a Fukusima-1 erőmű reaktoraiban.
Mindeközben a japán kormány szóvivője bejelentette: valószínűleg megrongálódott a Tokiótól északra lévő fukusimai atomerőmű 3-as reaktorának hermetikus védőépülete is. Edano Jukio elmondta, "a legvalószínűbb forgatókönyv", hogy gőz szivárgott ki a reaktor belsejéből. Előzőleg tv-felvételeken látni lehetett, hogy sűrű fehér füstoszlop emelkedik az égbolt felé az északkelet-japáni Fukusima-1 atomerőmű 3-as reaktorblokkjából. Az erőműben súlyos üzemzavarok sorozata következett be azután, hogy pénteken nagy erejű földrengés rázta meg a csendes-óceáni partvidéket, majd szökőár zúdult Mijagi prefektúra területére.
A japán kormány szóvivője elmondta, hogy szerdán délelőtt (közép-európai idő szerint hajnalban) rövid időre ezer millisievertre emelkedett a radioaktív sugárzás szintje az erőműnél, ezért a dolgozóknak átmenetileg el kellett hagyniuk a komplexumot. Ez a dózis még nem halálos, de egy adagban rosszullétet okoz. Hírek szerint a 4-es reaktorban viszont olyan nagy a radioaktív sugárzás, hogy senkit nem engednek be oda.
A kormányszóvivő közölte, egyelőre nem tervezik újabb lakóövezetek kiürítését. Az atomerőmű 20 kilométeres körzetéből már kiköltöztették az ott élőket. Az erőműtől legfeljebb 30 kilométeres távolságban lakókat felszólították, hogy maradjanak otthon, és tartsák csukva az ajtókat és az ablakokat.