2011. március. 12. 13:47 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 12. 13:51 Világ

Európára nem jelent veszélyt a Japánban történt robbanás

Egy osztrák szakértő szerint feltehetően vegyi robbanás történt szombaton a fukusimai atomerőműben, és a detonáció következményei az ő véleménye szerint sem jelentenek veszélyt Európára nézve.

Az APA osztrák hírügynökség a robbanás után szólaltatta meg Helmut Rauch professzort, a bécsi atomtudományi intézet vezetőjét, aki kifejtette, hogy az eddigi ismeretek szerint feltehetően vegyi robbanás történt a japán atomerőműben. Úgy magyarázta, hogy magolvadás történhetett az erőműben, ahol feltehetően a vészhűtés sem működött már. "Egy bizonyos pontnál a víz elbomlik, és hidrogén keletkezik, amely oxigénnel vegyülve rendkívüli robbanékonyságú (robbanógáz). Legtöbbször ez a fő oka annak, hogy ilyenkor vegyi robbanás történik" - részletezte a szakértő.

A professzor kifejtette, hogy a robbanás következtében kialakult radioaktív felhő - a japánok szerencséjére - az óceán felé tart, és majd ott a tengerbe jut, ami nem jelentene problémát. Európa pedig túl messze van ahhoz, hogy veszélyeztetve legyen - fűzte hozzá.

Az osztrák Meteorológiai és Geodinamikai Központi Intézet (ZAMG) számításai szerint sem jelent veszélyt Európára nézve a fukusimai erőműben bekövetkezett robbanás. Az intézet a Bécsben székelő Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) adatai alapján modellezte a radioaktív felhő lehetséges mozgását. A számítások szerint a felhőt a szél északkeleti irányban a nyílt tenger felé sodorja, ahol nagyon le fog csökkenni a koncentrációja. E modellezés szerint nincs veszély Európára nézve - állapította meg jelentésében az osztrák hírügynökség.

Percről percre követjük az eseményeket, további részletekért kattintson!

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.