2011. március. 12. 09:58 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 12. 21:54 Világ

Japán: robbanás volt a fukusimai atomerőműben

Gázrobbanás történt szombaton, közép-európai idő szerint a reggeli órákban a japán fővárost árammal ellátó egyik fukusimai atomerőműben.

Az erőművet üzemeltető Tokiói Villamosművek szerint négy dolgozó megsebesült, amikor a hűtési folyamatban használt hidrogén berobbant a Tokiótól 240 kilométerre északra található 1-es számú atomerőműben. A japán televízióadásokban azt is látni lehetett, hogy egy épület falai leomlanak, s csak az acélváza marad meg. Hogy mi volt az épületben, azt egyelőre nem tudni.

Az erőműben fennáll a veszélye a fűtőrudak megolvadásának, amely azonban szakemberek szerint nem okoz katasztrófát. Siomi Riohei, a japán nukleáris biztonsági bizottság képviselője szerint a jelenlegi ismeretek szerint az olvadás következményei tíz kilométer sugarú körben okozhatnak problémát. A térségben élő 51 ezer ember zömét már kitelepítették - mondta.

MTI/EPA/ABC24

Az erőműből radioaktív gőz kerül ki, ezért a szakemberek folyamatosan mérik a környéken a sugárzást. A megsérült reaktor környékén a normálisnál nyolcszor nagyobb értékűt regisztráltak, a létesítmény vezérlőtermében pedig a normális sugárzási szintnek az ezerszeresét.

Közben az amerikai hadsereg cáfolta azokat a korábbi jelentéseket, amelyek szerint az Egyesült Államok Japánban állomásozó légiereje segítségével küldött hűtőfolyadékot a reaktor számára. A segítségről Hillary Clinton amerikai külügyminiszter beszélt újságíróknak. Egy amerikai tisztségviselő később úgy pontosította Clinton szavait, hogy a minisztert arról tájékoztatták, hogy Japán segítséget kért, Washington pedig beleegyezett, és a művelet folyamatban van. A japán hatóságok azonban később a jelek szerint visszakoztak és maguk igyekeznek megoldani a problémát.

Percről percre követjük az eseményeket, további részletekért kattintson!

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?