Tokióban ugyan nem végzett óriási pusztítást a pénteki földrengés, de helyenként tűz ütött ki a városban, és épületek is megrongálódtak, a tévében az áramfogyasztás csökkentésére kérték az embereket - írták a hvg.hu-hoz eljuttatott üzenetükben japán és külföldi szemtanúk, akik a munkahelyükön vagy otthonukban élték át a rengést. Egyikük most a Fukushimai atomerőmű miatt aggódik, amelyben leállt a hűtőrendszer és emiatt nukleáris vészhelyzetet rendeltek el.
„Az irodában voltam, épp egy megbeszélést tartottunk a kollégáimmal, amikor megéreztük a földrengés első jeleit. Azonnal visszamentünk a saját helyünkre, és amikor a rengés még erősebb lett, arra kértem a többieket, bújjanak az asztaluk alá (én vagyok ugyanis az emelet vezetője a vészhelyzetek esetén)” – közölte a hvg.hu-nak küldött levelében az egyik tokiói nagykövetség külföldi dolgozója, aki szerint földrengés esetén kollégáikkal általában az asztalaik alatt maradnak és az emeletek közötti kommunikáció ilyenkor adóvevőn zajlik.
„Nem volt hatalmas pánik, de látni lehetett, hogy most még a japán kollégák is megijedtek, olyan erős volt a rengés” – tette hozzá forrásunk, aki szerint a fővárosban nem okozott hatalmas pusztítást a rengés, de elszigetelt tüzek voltak és épületek is megrongálódtak. „Láttam biciklis tűzoltókat, akik a mi környékünket ellenőrizték” – tette hozzá a nő, aki elmondta, a rengés óta még mindig az irodában van. Az internet működik, de a telefonvonalak nem, forrásunk hat órája szüleit sem tudta elérni. Egy másik irodai dolgozó üzenetében azt írta, hogy ő ugyan szerencsésen hazaért a munkahelyről, de sokan a forgalomban ragadtak, több kollégájának pedig azt ajánlották, jobb, ha az irodában töltik az éjszakát.
Nincs gázszolgáltatás, leálltak a vonatok
A Tokió melletti Ichikawában élő Ikuo Anai a hvg.hu-nak arról számolt be, hogy körülbelül 40 másodperccel a rengés előtt rádión hallotta meg az automatikus földrengés-riasztást, ekkor leszaladt családi házuk földszintjére, ahol felesége és kislánya éppen a tévére tapadva várta a részleteket a rengésről. „A legtöbb japánhoz hasonlóan mindannyian arra számítottunk, hogy ez csak az északi Tohoku régióban történt korábbi földrengés egyik utórengése lesz” – tette hozzá az újságíróként dolgozó 64 éves japán férfi, aki szerint a rengés kezdetekor a bejárati ajtóhoz rohantak, kinyitották, de nem mentek ki a házból.
„A 19 éves lányom most is azt tette, amit az általános iskolában tanult, azaz a legközelebbi asztal alá bújt. Mi a feleségemmel legelőször is kikapcsoltuk a gázfűtést a nappaliban és a sütőt a konyhában” – tette hozzá a férfi, aki szerint a városban a rengés óta egyébként sincs gázellátás, a tokiói elektromos művek pedig a tévében arra kéri a főváros lakóit, hogy csökkentsék az áramfogyasztást, nehogy áramkimaradások legyenek.
Az atomerőmű miatt is aggódnak
Öt-hat órával a rengés után még mindig az utórengésektől tartanak – tette hozzá a férfi, aki szerint a katasztrófa kiterjedését látva senki sem számít arra, hogy hamar megérkeznek a mentőcsapatok. Forrásunk szerint a vidéki prefektúrák vezetői máris azt kérték a központi kormánytól, hogy a legsúlyosabban érintett területeken vesse be a légierőt, haditengerészetet és a hadsereg szárazföldi erőit.
"Korábban evakuáltak, de már itthon vagyok és mindenre felkészültem" - írta a hvg.hu-nak küldött levelében egy másik, Tokióban dolgozó brit férfi, aki szerint a Tokióból Yokohamába vezető főúton található lakása "nagyon sokáig rázkódott" a rengés alatt, ezért társával egy parkba menekültek. Nem járnak a vonatok Tokióban, a japán fővárosban rengetegen gyalog indultak haza a munkahelyükről - tette hozzá forrásunk. A hvg.hu-hoz eljuttatott üzenetében egy másik Japánban dolgozó férfi a Fukushima erőmű miatt kihirdetett nukleáris vészhelyzet miatt aggódott, szerint a hírek szerint most külső áramforrást keresnek a reaktor lehűtéséhez és a létesítmény két kilométeres körzetében mindenkit elküldtek.