2011. február. 28. 15:14 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 28. 15:02 Világ

Újságírókat vertek meg Pekingben

Több külföldi újságírót magyarázat nélkül őrizetbe vettek, illetve "fizikailag megfélemlítettek, vagy megtámadtak".

Az Európai Unió delegációja és az Egyesült Államok nagykövete közleményben szólította fel a kínai hatóságokat a külföldi újságírók jogainak tiszteletben tartására azután, hogy a hét végén riportereket bántalmaztak, illetve a hatóságok újságírókat állítottak elő Peking belvárosában.

Az EU-delegáció hétfői közleménye szerint előző nap több külföldi újságírót magyarázat nélkül őrizetbe vettek, illetve "fizikailag megfélemlítettek, vagy megtámadtak". "Felszólítjuk a kínai hatóságokat, hogy a vonatkozó törvények és jogszabályok alapján tiszteljék a külföldi újságírók jogát a szabad munkavégzéshez Kínában, továbbá, hogy szavatolják biztonságukat munkájuk közben" - hangsúlyozta a közlemény.

Az Európai Unió pekingi képviselete felhívta az illetékes hatóságokat arra, hogy tisztázzák a külföldi újságírók őrizetbe vételének és akadályozásának jogi alapjait. A közlemény megfogalmazói beszámoltak arról, hogy a hétfői napon találkoztak néhány újságíróval, akik közvetlenül érintettek a vasárnapi eseményekben, s akik beszámoltak az őket ért fizikai erőszakról, megfélemlítésükről, valamint magyarázat nélküli előállításukról. "Felszólítjuk a kínai hatóságokat arra, hogy teljes körűen vizsgálják ki ezeket az eseteket és állítsák az elkövetőket a kínai törvények elé" - állt a dokumentumban.

Az Egyesült Államok nagykövete közleményében ugyancsak kitért arra, hogy személyesen találkozott a vasárnapi incidensekben érintett újságírókkal. Egy riportert súlyosan megvertek és több órára őrizetbe vettek, többeket bántalmaztak és különböző ideig fogva tartottak, többségük kameráját, vagy videofelvevőjét elvették, felvételeiket törölték - írja a Jon Hunstman. "Ez a fajta zaklatás és megfélemlítés elfogadhatatlan és rendkívül nyugtalanító" - fűzte hozzá a nagykövet.

Huntsman csalódottságának ad hangot, amiért a kínai közbiztonsági hatóságok nem tudták az újságírók biztonságát szavatolni munkavégzésük közben. A nagykövet az alkalmat megragadva figyelmeztette Kínát, hogy tartsa be a nemzetközileg elfogadott egyezményeket, amelyek a sajtószabadságra és a szabad véleménynyilvánításra vonatkoznak.

Meg nem erősített információk szerint a Bloomberg hírügynökség operatőrét bántalmazták civilek vasárnap délután a Vangfucsing (Wangfujing) bevásárló utcában, ahová korábban ismeretlenek egy amerikai honlapról "jázminos sétákra" hívtak kínaiakat. Úgy tudni két német forgatócsoportot előállítottak, az egyiket négy, a másikat hat órán át tartották a rendőrségen; volt olyan, akit a közeli rendőrautóba vittek. Állítólag az Economist tudósítója is érintett.

A külföldi újságírók érdekvédelmi szervezeteként működő pekingi klub egyik név nélkül nyilatkozó vezetőségi tagja az MTI-nek elmondta: a fizikai bántalmazások elkövetői civilek, de legalábbis civil ruhások voltak. A konfliktusok okáról, körülményeiről nem tudott beszámolni, de tudomása szerint dulakodás volt, illetve a Bloomberg operatőre a földre került.

Vasárnap Peking belvárosában erős rendőri jelenléttel próbálták mindenfajta gyülekezésnek az elejét venni, a rendbontást megakadályozni. Az amúgy igen forgalmas utca bevezető szakaszán, ahol a demonstráció helyszínéül megadott McDonald's gyorsétterem is található, a rendőrök több ponton is kiszűrték, ellenőrizték az újságírókat, felírták adataikat. Az egyenruhások felhívták a figyelmet arra, hogy a területen csak engedéllyel lehet interjút készíteni, illetve tilos mozgóképet rögzíteni.

Pekingben, Sanghajban és további 11 nagy városban már egy héttel korábban is igyekeztek tüntetést szervezni, de a felhívás a fővárosban lényegében süket fülekre talált. A Boxun.com című honlapon ismeretlenek további vasárnapi "jázminos sétákra" hívtak fel, s úgy tudni a külföldi újságírók jövő vasárnap is jelen kívánnak lenni a megadott helyszíneken.

Hirdetés