2011. február. 18. 17:45 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 18. 18:28 Világ

Berlusconi új nemzeti ünnepet vezet be

Az olasz kormány úgy döntött pénteken, hogy nemzeti ünneppel emlékeznek meg az olasz egység 150. évfordulójáról március 17-én: ennek Silvio Berlusconi miniszterelnök néhány szövetségese nem annyira örül.

Az Északi Liga (LN) két minisztere, a csoportosulást vezető Umberto Bossi, illetve Roberto Calderoni a javaslat ellen szavazott - tájékoztatott róla Ignazio La Russa védelmi miniszter. A szintén az Északi Ligához tartozó Roberto Maroni belügyminiszter nem volt jelen a voksoláson. A nemzeti ünnep megtartásáról hetek óta parázs vita folyik a politikusok között.

"Nevetséges lenne, ha a munka ünnepét otthon töltenénk, míg az egész nemzet ünnepnapján dolgozunk" - tette hozzá La Russa, aki az újfasiszta MSI mozgalomban kezdte politikai karrierjét. Az 1861-ben újonnan létrejött parlament március 17-én kiáltotta ki királlyá II. Viktor Emánuelt.

Az északolasz autonómiáért küzdő LN a Pó völgyében különálló régiót hozna létre Padania néven. A Liga szerint a korrupt dél visszafogja a virágzó és dolgos északot, és a pártvezetők presztízst csinálnak Róma piszkálásából. Az önkormányzatiságért és a régiók erejének növeléséért síkraszálló párt kulcsszerepet tölt be Berlusconi jobbközép kormányában.

Az Északi Liga a nemzetközi válságra és a gazdaság sanyarú helyzetére hivatkozva utasította el március 17-e ünnepnappá nyilvánítását. "Még egy ünnepnapot elrendelni egy olyan országban, amely Európa legnagyobb, és a világ harmadik legnagyobb adósságállományával rendelkezik, tiszta őrültség" - kapcsolódott be a vitába Roberto Calderoni. Renato Brunetta olasz közigazgatási miniszter kifejtette, hogy az új munkaszüneti nap nem lesz hatással a gazdaságra, mivel az első világháború végét jelző fegyveres erők napján, november 4-én mindenkinek dolgoznia kell.

Az ünneplésből Dél-Tirol sem kér. Luis Durnwalder (SVP) tartományfőnök kijelentette, hogy nem vesz részt a megemlékezéseken. "Ezt senki sem várhatja el tőlünk" - mondta, hozzátéve, hogy 1919-ben nem kérdezte őket senki, részei akarnak-e lenni az olasz államnak (Dél-Tirol  azelőtt Ausztriához tartozott.)

Hirdetés