2011. február. 16. 19:41 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 16. 20:37 Világ

WikiLeaks: Svédország Medvegyevet akarta erősíteni Putyin rovására

Svédország Dmitrij Medvegyev megerősítését tűzte ki célul a 2008-as orosz elnökválasztáson aratott győzelme után, így akarván gyengíteni elődjét, a jelenleg miniszterelnöki tisztséget betöltő Vlagyimir Putyint - írta szerdán az AFP francia hírügynökség a Wikileaks oknyomozó honlaptól szerzett információkra hivatkozva.

Amerikai diplomáciai táviratok szerint Stockholm éket akart verni a kormányzó tandem két tagja közé. Az amerikai-észak-európai partnerség (e-PINE) 2008. április 30-ai washingtoni üléséről készült feljegyzés szerint az amerikaiak részéről Daniel Fried közölte, hogy a Fehér Ház Oroszországgal kapcsolatos álláspontja a következő: "együttműködni, amikor lehet, és visszaütni, ha kell".

"Ez a stratégia nem teszi lehetővé, hogy Oroszország mesterséges összefüggéseket kovácsoljon, azaz nem működünk együtt Irán kérdésében Grúzia kárára" - tette hozzá Fried a Moszkva és Tbiliszi között kibontakozóban lévő konfliktusra utalva. Oroszország mindig is ragaszkodott a Teheránnal való kooperációhoz azokon a területeken, amelyek nem esnek az ENSZ Biztonsági Tanácsának szankciói alá. Irán első atomerőműve is orosz segítséggel épült meg Busehrben.

"Az oroszok makacs partnerek az e-PINE országai számára, és a politikai átmenet után sem lesznek rugalmasabbak" - jövendölte az amerikai küldött. Medvegyev 2008 márciusában vette át a stafétát a két egymás utáni ciklus kitöltése miatt egy időre "kispadra ültetett" Putyintól, akit azonnal kinevezett kormányfőnek.

Az e-PINE-t az amerikai külügyminisztérium indította a nyolc észak-európai állammal (Izland, Norvégia, Dánia, Svédország, Finnország, Észtország, Lettország és Litvánia) való szorosabb együttműködés jegyében.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?