2011. február. 16. 20:00 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 16. 19:49 Világ

Egyiptomi tüntetések: 365 halott, 5500 sebesült

365 ember vesztette életét a 18 napon át zajló egyiptomi tüntetésekben, 5500-an megsebesültek - mondta Szameh Farid egyiptomi egészségügyi miniszter szerdán. A kórházak és egyéb beteggondozó intézmények összesítésén alapuló adatok tovább nőhetnek, mivel számos helyről még nem érkezett visszajelzés.

Navi Pillay, az ENSZ emberjogi főbiztosa február elsején meg nem erősített információkra hivatkozva 300 körülire tette a halálos áldozatok számát. A tiltakozások legvéresebb napjai között szerepel január 28-a, amikor a rendfenntartók és a tüntetők közötti összecsapásokban országszerte 62-en vesztették életüket, valamint február 2-a és 3-a, amikor a Mubarak-ellenes csoportok összetűzésbe keveredtek az elnök híveivel. Ekkor legalább 11-en meghaltak, több mint ezren pedig megsebesültek a kairói Tahrír téren. 

A január 25-én kezdődött megmozdulások végül elérték céljukat, Hoszni Mubarak egyiptomi elnök megbuktatását, akitől február 11-én a hadsereg vette át az ország irányítását. A fegyveres erők legfelsőbb tanácsa felfüggesztette az alkotmányt, feloszlatta a parlamentet, és demokratikus reformokat helyezett kilátásba. Eközben többen a hadsereg felszólítása ellenére továbbra is folytatják a tiltakozást.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.