Szilván Salom: Libanon nem válhat a Hezbollah és Irán túszává
A nemzetközi közösségnek meg kell akadályoznia, hogy a Hezbollah és Irán túszul ejtse Libanont – jelentette ki az izraeli közrádióban szerdán Szilván Salom izraeli miniszterelnök-helyettes.
A politikus azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy egy nappal korábban Michel Szuleimán libanoni államfő a radikális síita Hezbollah (Isten Pártja) mozgalom által támogatott Nadzsíb Mikátit bízta meg kormányalakítással. Salom azt a véleményét hangoztatta, hogy a Hezbollah nem csupán egy egyszerű terrorszervezet, hanem az iráni állam által ellenőrzött terrorszervezet.
Salom már vasárnap, ugyancsak a közszolgálati rádióban nyilatkozva jelezte azt az izraeli aggodalmat, hogy Libanonban a síita mozgalom vezetésével alakulhat kormány. "Nagyon, nagyon veszélyes fejleményről lenne szó, mert valójában egy iráni kormánnyal lenne dolgunk Izrael északi határán" – jelentette ki.
Haszan Naszrallah, a Hezbollah vezetője viszont azt fejtegette, hogy mozgalma a "nemzeti partnerség" kormányának megalakítására törekszik. Ebben elképzelése szerint minden párt részt venne.
A Hezbollah táborában az 55 éves dollármilliárdos Mikátit konszenzusos jelöltként igyekeznek beállítani, aminek van is alapja, hiszen a szunnita muzulmán vallású politikus mind a Nyugat-barát Harírivel, mind Bassár el-Aszad szíriai elnökkel jó kapcsolatokat ápol, és 2005-ben már volt három hónapig Libanon kormányfője. Mikáti csütörtökön kezdi meg kormányalakítási tárgyalásait.
A Hezbollah által delegált 11 miniszter január közepi lemondása a Szaad Haríri vezette libanoni nemzeti egységkormány végét jelentette. A válságot az idézte elő, hogy a kormány együttműködött azzal az ENSZ-bírósággal, amely Rafík Haríri egykori miniszterelnök 2005-ös meggyilkolásának ügyében vizsgálódik, és várhatóan a Hezbollahot teszi majd felelőssé a bűntényért.
Haríri tábora bojkottál minden olyan kormányt, amelyet a Hezbollah által támogatott jelölt vezet. A héten a jelenleg még ügyvezető kormányfő hívei az egész országra kiterjedő tüntetést szerveztek a Hezbollah irányította kormány megalakítása ellen.
Libanonban vallási alapon osztják meg a hatalmat: az államfő a maronita keresztények, a kormányfő a szunniták, míg a parlament elnöke a síiták köréből kerül ki.