2011. január. 23. 18:57 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 23. 18:59 Világ

Izraeli ötlet: palesztin állam ideiglenes határokkal

Izraeli lapértesülés szerint átmeneti megállapodás keretében Izrael kész lenne elfogadni egy ideiglenes határok között kijelölt palesztin államot.

A Háárec című napilap információi szerint még semmi nem végleges, az elképzelésen dolgozik Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter. A héjaként ismert Liberman, az ultranacionalista Jiszráél Béténu vezetője afféle miniállamként képzeli el Palesztinát: a megszállt Ciszjordánia területének kevesebb mint felén hozná létre. Idetartoznának a már palesztin ellenőrzés alatt álló területek és a nagy autonóm városok, azaz Ciszjordánia területének 42 százaléka, kisebb kiigazítások lehetőségével. Ebben az esetben nem kellene felszámolni egyetlen ciszjordániai zsidó telepet sem, mi több, még építkezéseket sem kellene leállítani.

A populista és nacionalista pártvezető, külügyminiszter hetek óta emleget egy "alternatív tervet", mivel szerint nincs semmi esélye annak, hogy az izraeli-palesztin béketárgyalásokon kidolgozzák a végleges megoldást. Izrael célja az lenne, hogy visszavegye a diplomáciai kezdeményezést a palesztinoktól, akik egyre kiterjedtebb kampányt folytatnak az egész Ciszjordániát és Kelet-Jeruzsálemet is magában foglaló független palesztin állam elismerésére.

A Palesztin Hatóság ellenzi, hogy ideiglenes határokat rajzoljanak, ugyanis tart attól, ezek egyben a véglegesek is lesznek, ami szentesítené a zsidó telepesítés eredményeit. Száeb Erekát palesztin főtárgyaló vasárnap epés megjegyzéseket tett az izraeli katonai rádióban Liberman "legújabb szenzációs találmányára", mondván, egy dolog biztos, a palesztin állam létrejön, és Izrael ezt nem tudja megakadályozni.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.