2011. január. 21. 11:42 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. január. 21. 11:54 Világ

„Kétarcú Magyarország”: kemény írás a Die Weltben a magyar állapotokról

Publicisztikát jelentetett meg a Die Welt című német lap legfrissebb száma, mely szerint a média utáni "következő áldozat" a művészet Magyarországon.

A Die Welt című német lapban közölt publicisztikát Paul Jandl osztrák újságíró Az árulókat az erdőben eltemetni címmel. Az írás megemlíti, hogy hiába számlál több mint 70 ezer tagot az "Egymillióan a magyar sajtószabadságért" nevű Facebook-csoport, a sajtószabadság melletti legutóbbi tüntetésre a Kossuth téren csak 10 ezren mentek el. "A reakciók a kétharmados kormány politikai intézedéseire épp annyira gyengék, mint amennyire nagy a felháborodás az intézkedések körül" - írja a szerző.

Szerinte az "első áldozat" a média, ám a "művészetekről sem feledkeznek meg". "Aki az alkotmányozó többséggel kormányzó Fidesz és Orbán Viktor ellen szegül, az csak Magyarország ellensége lehet, így lehet az, hogy több híres másképp gondolkodó kerül manapság a lapok célkeresztjébe" - olvasható az írásban, mely megemlíti Schiff András zongorista Washington Post-beli cikkének hazai utózöngéit.

"Le lehet mondani azokról a magyar művészekről és értelmiségiekről, akik külföldön híresek" - a cikkíró szerint ez az új irány manapság Magyarországon. "Ha ezek a művészek és értelmiségiek ráadásul még a hazájuk ellen is szót emelnek, akkor még keményebb 'saját fészkébe piszkító' törvények lépnek érvénybe" - foglamaz a szerző, példának hozva fel Konrád György írót, Heller Ágnes filozófust, Fischer Ádám karmestert és Alföldi Róbertet, a Nemzeti Színház igazgatóját, akiket "eltalált a politika haragja és a hazához hű média, mint például a Magyar Hírlap".

A Die Welt publicistája felidézi a Schiff András szavaira reagáló Bayer Zsolt cikket, melynek kapcsán megjegyzi: ha a "köztudottan antiszemita módon érvelő Bayer Zsoltéhoz hasonló írásokat nem bünteti meg a törvény, akkor ez a tény Orbán Viktor állításával áll szemben, aki szerint a szélsőséges elemeknek nincs helyük többé a magyar médiában".

A szerző szerint Magyarországnak ma két arca van: "egyrészt az EU soros elnöke, ezzel egyidőben azonban a legkezdetlegesebb provincializmusba sodródik". "Semelyik más területet nem érinti ez annyira, mint a kultúrát, annak intézeteit, de leginkább személyeit" - írja Jandl. "Ha Alföldi Róbertet leváltják a Nemzeti Színház éléről, az csupán annak a kampánynak a csúcsa lesz, amit a neonáci csőcselék dübörgése kísér" - fogalmaz az író.

A teljes írást itt olvashatja el!

Hirdetés