Moszkva: provokatívak a grúziai robbantásokkal kapcsolatos vádak
Az orosz külügyminisztérium elítélte csütörtökön a tbiliszi kormány szerinte "provokatív" célzatú vádját, amely szerint Oroszország az elmúlt hónapokban "terrorista támadások" sorozatát követte el Grúzia területén.
"Miheil Szaakasvili (grúz elnök) rezsimjének ez a legújabb kitalációja különösen provokatív" - hangoztatja nyilatkozatában az orosz külügyi vezetés, amely szerint mindez "leginkább mosolyt fakaszthatna, ha egy idős nő nem halt volna meg a robbantások egyikében". A tbiliszi belügyminisztérium kedden adta ki azt a közleményt, amelyben Grúzia azzal vádolta meg Oroszországot, hogy szeptember és november között több robbantásos merényletet követett el területén, s a tárca azt állította, hogy a terrorcselekményekkel összefüggésben hat személyt őrizetbe is vett. Az említett idős nő a legutóbbi, november végi robbantás következtében halt meg, amelyet az egyik grúz ellenzéki párt irodájánál hajtottak végre.
A csütörtöki moszkvai nyilatkozat ugyanakkor "a grúz titkosszolgálatok professzionalizmusának hiányáról" beszél az ügyben. A merényletek fő gyanúsítottja a grúz hadsereg egyik volt tisztviselője, Goguita Arkania, akit öt bűntársával együtt múlt szombaton hallgattak ki, s videofelvételek szerint beismerte tettét.
Grúzia egy hónappal korábban jelentette be a területén működő orosz kémhálózat felszámolását, ami kiváltotta Moszkva haragját. A két ország között egyébként is feszült a viszony a 2008 augusztusi villámháború óta. Grúzia akkor erővel próbálta meg visszafoglalni szakadár régióját, Dél-Oszétiát, mire az orosz hadsereg lerohanta az Egyesült Államokkal szövetségesi viszonyt ápoló kaukázusi volt szovjet köztársaság egy részét, és szétzúzta a grúz fegyveres erőket. A rövid háborúnak egy európai uniós közvetítéssel tető alá hozott tűzszünet vetett véget. A konfliktus után azonban Moszkva független államként ismerte el a Grúziától a 90-es évek elején elszakadt, s azóta orosz befolyás alá került Abháziát és Dél-Oszétiát, amivel kivívta Tbiliszi és a nyugati hatalmak ellenszenvét.