2010. november. 02. 06:46 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 02. 08:19 Világ

Orosz-japán területi vita: Tokió hazarendelte moszkvai nagykövetét

A tokiói kormány szóvivője kedden közölte: Tokió abban reménykedik, hogy hamarosan japán-orosz csúcstalálkozón enyhíthetik a déli Kuril-szigetek kapcsán a két ország között ismét kiéleződött területi vitát.

Az előzményekhez tartozik, hogy Dmitrij Medvegyev orosz államfő a sorozatos tokiói figyelmeztetések  ellenére hétfőn a déli Kuril-szigetek egyikére, a Hokkaidótól alig 16 kilométernyire lévő Kunasirra látogatott. Személyében orosz vezető először kereste fel a vitatott területet a II. világháború vége óta. Japán azonnal tiltakozott a vizit miatt.

A Kamcsatka és Hokkaido között 1300 kilométer hosszan húzódó, 56 szigetből és lakatlan sziklából álló szigetcsoport négy szigetének - Iturup, Kunasir, Sikotan és Habomai - rendezetlen kérdése a legfőbb oka annak, hogy Oroszország, illetve a Szovjetunió és Japán a második világháború óta nem kötött békeszerződést egymással. 

A Szovjetunió a második világháború utolsó heteiben, már a japán kapituláció bejelentése után foglalt vissza Japántól területeket - Szahalin déli részével együtt -, de elfoglalt négy olyan déli szigetet is, amelyek a többitől eltérően sohasem tartoztak Oroszországhoz, s amelyek főként ásványi kincseik és a környező vizek halbősége miatt fontosak. Noha a status quót nemzetközi szerződések is rögzítik, Japán a négy szigetet saját Északi Területeinek tekinti.

A japán kormányszóvivő keddi nyilatkozatában reményét fejezte ki, hogy a november közepén Jokohamában sorra kerülő APEC-értekezlet keretében a két ország vezetője külön találkozót tart egymással. Dmitrij Medvegyev orosz elnök jelen lesz az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködési Szervezet (APEC) csúcstalálkozóján.

Japán sajtóértesülések szerint az Egyesült Államok Tokió pártjára állt a kiéleződött területi vitában. Az újságok ezzel kapcsolatban a washingtoni külügyminisztérium szóvivőjét idézték.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.