2010. november. 01. 10:50 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 01. 10:25 Világ

Orosz-japán diplomáciai konfliktus a Kuril-szigetek miatt

Dmitrij Medvegyev orosz államfő a sorozatos tokiói figyelmeztetések dacára a déli Kuril-szigetekre látogatott hétfőn, néhány nappal tervezett tokiói útja előtt: a négy szigetet magáénak tekintő Japán haladéktalanul tiltakozott.

Kan Naoto japán miniszterelnök "nagyon sajnálatosnak" minősítette a történteket. Maehara Szeidzsi japán külügyminiszter tiltakozása jeléül a minisztériumba kérette Mihail Belij tokiói orosz nagykövetet. Utóbbi azt hangsúlyozta, hogy Moszkva a belügyének tekinti a kérdést. Egy meg nem nevezett orosz külügyminisztériumi forrás szerint, amelyet az Interfax idézett, Oroszország "nem érti a japán fél reagálását, hiszen az orosz álláspont ugyanaz maradt, semmit sem változott".

Medvegyev személyében orosz államfő először kereste fel a vitatott területet: az elnök a Hokkaidótól alig 16 kilométernyire lévő Kunasir szigetet ejtette útba vietnami látogatásáról hazatérőben - jelentette Horváth Júlia, az MTI moszkvai tudósítója. Japán vezetők jó előre tiltakoztak az orosz elnök kurili látogatása ellen szeptemberben, amikor annak terve nyilvánosságra került, de Moszkva keményen elutasította a kifogásokat.

Medvegyev az indoklás szerint azért látogatott Kunasirra, hogy tájékozódjon a Kuril-szigeteken élő emberek életszínvonaláról és körülményeiről, s ennek jegyében felkeresett egy geotermikus erőművet, egy halfeldolgozó üzemet és néhány építkezést, továbbá meglátogatott egy kétgyermekes családot, és tájékozódott arról, hány tévécsatorna fogható, s a felkeresett üzemekben megoldást ígért a felsorolt problémákra. Végül betért egy élelmiszerboltba, és több száz rubelért vásárolt sózott halat. Csak akkor érkezett egy vevő, amikor az államfő már távozóban volt. Az illetőből az első kérdésre ömlött a panasz, egyebek között azt kifogásolta, hogy kevés az orvos.  

A szovjet időkben elhanyagolt szigetek fejlesztésére az orosz kormány 2006-ban fogadott el átfogó tervet, amelyben még csak tervezetként szerepelt például az áramhiány kiküszöbölése geotermikus erőművek építésével. Medvegyev pár órás látogatása során hangsúlyozta: Oroszország továbbra is költeni szándékozik a Kuril-szigetek fejlesztésére, hogy javuljanak az ott élő emberek életkörülményei, mert Moszkva érdeke az, hogy minél kevesebben vándoroljanak el onnan.  

A Kamcsatka és Hokkaido között 1300 kilométer hosszan húzódó, 56 szigetből és lakatlan sziklából álló szigetcsoport négy szigetének - Iturup, Kunasir, Sikotan és Habomai - rendezetlen kérdése a legfőbb oka annak, hogy a két ország a második világháború óta nem kötött békeszerződést. A Szovjetunió a második világháború utolsó heteiben, már a japán kapituláció bejelentése után foglalt vissza Japántól területeket - Szahalin déli részével együtt -, de elfoglalt négy olyan déli szigetet is, amelyek a többitől eltérően sohasem tartoztak Oroszországhoz, s amelyek főként ásványi kincseik és a környező vizek halbősége miatt fontosak. Noha a status quót nemzetközi szerződések is rögzítik, Japán a négy szigetet saját Északi Területeinek tekinti.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.