Spanyol-belga-magyar javaslatok az EU-elnökséghez
Európának egy új, hatékony, hosszú távú politikai és gazdasági stratégiára van szüksége; a versenyképességi kihívások, a pénzügyi és gazdasági világválság és az EU hosszabb ideje fennálló belső ellentmondásai mind ezt követelik – hangsúlyozzák azok a tanulmányok, amelyek a GKI Gazdaságkutató Zrt. és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) együttműködésében megjelenő könyvsorozat kedden bemutatott legújabb tanulmánykötetében olvashatók.
"Közpolitikai tanácsok" magyar forrásból is |
Az Európai Unió előnye és hátránya is egyben, hogy folyamatosan változik, alakul, ezért állandóan friss kutatásokra van szükség, a vizsgálatok eredményei ugyanis hamar érvényüket veszítik – mondta a GKI sajtótájékoztatóján Ágh Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora. A szakértő szerint a kihívások, amelyekkel az EU szembenéz, állandóan változnak, ezért a kutatási témák is gyakran átalakultak. Példaként említette, hogy a Duna-stratégia kérdése a kutatási folyamat kezdetén fel sem merült, de a gazdasági válság kezelése is csak később került középpontba. A professzor hangsúlyozta, Magyarországon szokatlan, hogy szakértők "közpolitikai tanácsokkal állnak elő", elméletileg megalapozott tanulmányokat írnak, amelyek hasznosnak bizonyulhatnak a politikai döntéshozók számára. Belga és spanyol kollégáik számára azonban teljesen bevett ez a gyakorlat - tette hozzá. A közös nemzetközi munka eredménye lehet, hogy a magyar kutatók is bekapcsolódnak a nagy európai intézetek munkájába - emelte ki Ágh Attila, hozzáfűzve, hogy munkájuk folytatásaként novemberben nemzetközi konferencia megszervezését tervezik.Vértes András, a GKI elnöke szerint teljesen természetes, hogy a könyvekben leírtak és a kormányzati döntések nem feltétlenül esnek egybe; bár korábban hatékonyan együttműködtek a külügyi szolgálattal, a mostani kormánnyal "nincs kommunikáció" - jegyezte meg. (MTI) |
Az EU-nak szüksége van egy olyan átfogó politikai keretre, amely a gazdasági növekedést, a nemzetközi versenyképességet, a tudás- és szolgáltatásalapú, zöld és energiatakarékos fejlődést szolgálja; ennek intézményi kerete az Európa 2020 stratégia – olvasható a From the Lisbon Strategy to the Europe 2020 Strategy: Think European for the Global Action című angol nyelvű kötet ismertetőjében, amelyet a könyvsorozat két másik új tagjával együtt sajtótájékoztatón mutattak be a GKI szakértői.
A kötet tanulmányai szerint emellett az EU-nak meg kell erősítenie a hosszú távú gazdasági, pénzügyi fenntarthatóságot szolgáló politikáit is, ennek keretében modernizálnia kell a Stabilitási és Növekedési Paktumot, illetve hatékonyabbá kell tennie a pénzügyi szektor szabályozását és ellenőrzését.
A Lisszaboni Stratégia értékelését és az új, Európa 2020 stratégia meghirdetését már a jövő januárban induló magyar EU-elnökség szempontjából is elemző kötet annak sorozatnak az ötödik tagja, amely az elmúlt években a spanyol-belga-magyar trió-elnökséghez kapcsolódóan nemzetközi együttműködésben, spanyol és belga szakértők részvételével jelent meg.
Vértes András, a GKI elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a közös kutatói munka három évvel ezelőtt kezdődött, ekkor állt össze a Miniszterelnöki Hivatal megbízásából és az MTA támogatásával az a szakértői csapat, amely 2007-ben Lillafüreden konferenciasorozatot indított a trió-elnökségbeli spanyol és belga kutatókkal. A később Madridban, Brüsszelben és Magyarországon folytatódó munka eredménye lett többek között az a hat könyvből álló sorozat, amelynek negyedik, ötödik és hatodik kötetét a keddi rendezvényen mutatták be.
A 2010 márciusában megjelent Think Global – Act European című kötet a GKI mellett 13 másik európai kutatóintézet szakértőinek rövid elemzéseit, javaslatait is tartalmazza az EU működésének legfontosabb területeivel, illetve stratégiai kérdéseivel kapcsolatban. A kötet végén 15 rövid pontban foglalták össze a javaslatokat, amelyek egy része a GKI szerint kezd megjelenni az Európai Bizottság tervezeteiben is.
A könyvsorozat hatodik, megjelenés előtt álló Europeanization of the Danube Region: The Blue Ribbon Project című kötete a magyar EU-elnökség egyik legfontosabb prioritásával, a 2010 végéig kidolgozandó Duna-stratégiával kapcsolatos nemzetközi konferenciák eredményeit összegzi, illetve a stratégia kialakulását elemzi.