Hatalmas felháborodást keltett Nagy-Britanniában, hogy egy interjúban Simon Peresz izraeli elnök a britek antiszemitizmusáról beszélt, illetve Izrael-ellenességgel vádolta meg a londoni parlament egyes képviselőit, azt állítva, ennek köze lehet a szigetországban élő muszlim szavazók megnyeréséhez. A heves reakciókat követően az elnök közleményben cáfolta az elhangzottakat.
„A következő nagy problémánk Anglia. Sokmillió muszlim szavazójuk van, és a parlament számos tagja számára ez jelenti azt, hogy megválasztják-e vagy sem. Angliában, az intézményes hatalomban mindig is volt valami mélységesen arab-barát, persze nem minden angol esetében, és Izrael-ellenes” – idézte múlt hétvégi interjújában az elnököt a Tablet című New York-i magazin.
„Úgy gondolják, hogy a palesztinok a gyengébb fél. Az ő szemükben az arabok vannak elnyomott helyzetben. Még akkor is, ha ez irracionális” – tette hozzá az interjúban Peresz a brit munkáspárti politikusokkal kapcsolatban. Az elfogultságukra a Gázai övezet kiürítését hozta fel példaként: „Kiköltöztettünk 8000 telepest, ami nagyon nehéz volt… 2,5 milliárd dollárunkba került a kártalanításuk. Teljesen elhagytuk a Gázai övezetet. Miért tüzeltek ránk mégis rakétákkal? Évekig rakétákat lőttek ki ránk. … Amikor tüzeltek ránk, a britek egy szót sem szóltak.”
Az izraeli elnök arról is beszélt, hogy Nagy-Britanniában a bevallottnál erősebb az antiszemitizmus. „Angliában létezik egy mondás, ami szerint az az antiszemita, aki a szükségesnél jobban utálja a zsidókat” – mondta az interjúban.
Volt, aki hülyeségnek nevezte
Az elhangzottakat felkapta a brit sajtó, és az újságok lapjain azonnal megindult a vita arról, vajon mennyire elfogult a londoni kormány és mennyire tekinthető valóban antiszemitának Nagy-Britannia. A képviselők elutasították Peresz álláspontját, egyesek pedig egyenesen hülyeségnek nevezték, amit az izraeli elnök mondott.
A munkáspárti Denis MacShane, aki 2005-ben egy antiszemitizmussal kapcsolatos parlamenti vizsgálatot is vezetett, a Guardiannek arról beszélt, hogy az antiszemita támadások száma valóban nőtt az országban és sok képviselő és köztisztviselő nem hajlandó észlelni a neo-antiszemitizmus térnyerését, de Nagy-Britanniát nem tekinti nagyobb mértékben antiszemita nemzetnek, mint amennyire az iszlámellenes.
Izrael-ellenesek, vagy sem?
Izraelben Peresz nincs egyedül a britekkel kapcsolatos véleményével, főként a jobboldali politikusok között – írta a Telegraph, amely szerint azóta osztják egyre többen az elnök álláspontját, hogy Nagy-Britanniából kitiltottak egy izraeli diplomatát a Moszad állítólagos dubaji akciója miatt. A vádak szerint ugyanis az izraeli titkosszolgálat ügynökei többek között brit útlevelekkel utaztak Dubajba, hogy ott megöljék a Hamasz egyik magas rangú parancsnokát. A Telegraph nem felejtette el megemlíteni Peresszel kapcsolatban, hogy korábban Nobel-békedíjat is kapott és a brit királynő 2008-ban lovaggá ütötte.
Egyes elemzők és politikai kommentátorok azt is a brit Izrael-ellenesség jeleként értékelték, hogy David Cameron kormányfő múlt heti törökországi útja alatt szabadtéri börtönnek nevezte Gázát.
Az állításaival kapcsolatos viták felerősödését látva Peresz a Telegraph szerint „visszavágott” és vasárnap este közleményben cáfolta, hogy antiszemitizmussal vádolta volna a briteket. „Az elnök nem gondolja, hogy a brit kormányokat antiszemitizmus motiválja, vagy az motiválta a múltban” – idézi a lap az elnöki szóvivő által kiadott közleményt.