2010. július. 12. 08:31 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 12. 09:33 Világ

A japán kormánypárt súlyos vereséget szenvedett a szenátusi választáson

Súlyos vereséget szenvedett a legnagyobb japán kormánypárt a vasárnap tartott szenátusi választáson, a balközép koalíciós kabinet pedig elvesztette többségét a felsőházban - derül ki a hétfői japán lapokban összesített eredményekből.

Kan Naoto miniszterelnök Japán Demokrata Pártja (DPJ) 44 mandátumhoz jutott a szenátusban, holott 54 szenátusi hely megszerzését tűzte ki célul. A fő ellenzéki erő, a Hatojama Jukio előző kormányfő vezette konzervatív Liberális Demokrata Párt (LDP) 51 mandátumot szerzett. 

A választás nyomán a kormánykoalíció már csak 110 helyet birtokol a szenátusban, míg az ellenzék 131 hellyel rendelkezik. A jelenlegi kormánykoalíció hatalmon marad, mert többsége van a parlament alsóházában, de a felsőházi kudarc megnehezítheti a törvényalkotás folyamatát és a gazdaság rendbetételét. 

A hivatalos végeredmény közzététele a nap folyamán várható, de a kormányfő már a reggeli órákban elismerte vereségét. Azt ígérte egyúttal, hogy folytatja a felelős kormányzást, és igyekszik megvalósítani a szükséges gazdasági reformokat. 

Japánban az állami kiadások meghaladják a GDP kétszeresét. Egyre növekszik az államadósság, magas a munkanélküliség, és stagnál a gazdaság növekedése. A kormányfő arra figyelmeztetett, hogy Japán Görögország sorsára juthat, ha nem teszi rendbe pénzügyeit. 

A szenátusban háromévente írnak ki választást a 242 mandátum felére, 121 helyre. A másik 121 hely birtokosa a következő három évre változatlan marad, akkor majd ez utóbbi mandátumokra lesz választás. Most összesen 437 jelölt indult a 121 mandátumáért.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.