Lemondott a japán kormányfő az amerikai bázis miatt
Hivatalosan bejelentette lemondását Hatojama Jukio japán kormányfő szerdán Tokióban pártja, a balközép irányzatú Japán Demokrata Párt (DPJ) vezetői előtt.
A tavaly szeptember 16-án hivatalba lépett, 63 éves japán kormányfő népszerűsége a mélypontra, alig 17 százalékra zuhant azt követően, hogy Hatojama ígéretével ellentétben nem állapodott meg az Okinava szigetén működő amerikai támaszpont áthelyezéséről. Hatojama elismerte, hogy a pénzügyi botrányok és okinavai bázis ügye késztette lemondásra, de megerősítette azt a véleményét, hogy a japán-amerikai biztonsági együttműködés alapfeltétele a térség békéjének.
A hétvégén az új amerikai-japán támaszpontszerződés miatt kilépett a kormánykoalícióból a Japán Szociáldemokrata Párt, azzal érvelve, hogy Hatojama Jukio kormányfő nem teljesítette azt a választási ígéretét, hogy a támaszpontot elköltöztetik a szigetről, s ezért le kell mondania hivataláról. A posztjáról alig nyolc hónap után távozó kormányfő közlése szerint vele együtt lemond Ozava Icsiro, a DPJ főtitkára is. Pártforrások szerint a DPJ "napokon belül" új vezért választ. Elemzők értékelése szerint erre Kan Naoto jelenlegi pénzügyminiszternek van komoly esélye.
A tavaly szeptemberben az előre hozott választások nyomán megalakult kabinet vezető erejének, a balközép irányzatú Japán Demokrata Pártnak (DPJ) 310, a szociáldemokratáknak pedig hét helye van a 480 tagú alsóházban, míg a 242 tagú felsőházban a szociáldemokraták öt, Hatojama pártja és többi szövetségese pedig 122 mandátummal bír. Július 11-én azonban felsőházi választásokat tartanak, és a DPJ-nek alig több mint egy hónapja van arra, hogy visszaszerezzen valamennyit megtépázott népszerűségéből. Bár a felsőház jelentősége és politikai súlya kisebb, mint az alsóházé, a kormánykoalíció elveszítheti többségét, ami pedig akadályozhatja a törvények elfogadásának menetét.
Hatojama négy év alatt a negyedik japán kormányfő a sorban, aki úgy távozik posztjáról, hogy egy évet vagy annál kevesebbet töltött a miniszterelnöki bársonyszékben.
Az okinavai Futenma bázison az 1960-as biztonsági paktum alapján a Japánban állomásozó mintegy 47 ezer amerikai katona több mint fele teljesít szolgálatot. A május végén aláírt, a 2006-os szerződéssel gyakorlatilag azonos megállapodás értelmében a jelenleg Okinava déli részén, egy városi agglomeráció kellős közepén elhelyezkedő amerikai támaszpontot a sziget egy kevésbé sűrűn lakott északi városa, Nago közelébe költöztetik át. Egyes katonai kiképző létesítményeket az Okinavával szomszédos Tokunosima szigetre, vagy akár Japánon kívülre helyezhetnek át.