2010. május. 28. 08:22 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 28. 08:19 Világ

Elköltöztetik az okinavai bázis egy részét

Megállapodás született Tokió és Washington között az Okinava szigetén működő amerikai támaszpont áthelyezéséről - tudatta a két ország közös közleményben.

A jelenleg Okinava déli részén, egy városi agglomeráció kellős közepén elhelyezkedő Futenma bázist a sziget egy kevésbé sűrűn lakott északi város, Nago közelébe költöztetik át. Az új helyszín környezetvédelmi szempontú vizsgálata és a létesítmények építése hamarosan megkezdődik. Bejelentették, hogy a felek fontolóra veszik, hogy egyes katonai kiképző-létesítményeket az Okinavával szomszédos Tokunosima szigetre vagy akár Japánon kívülre helyezhetnének át. A közleményben a felek megerősítik a japán-amerikai biztonsági szövetséget, és hangsúlyozzák annak szükségességét, hogy az amerikai katonák a szigetországban maradjanak.

Hatojama Jukio japán kormányfő újságírók előtt azt mondta, miután telefonon beszélt Barack Obamával, hogy az amerikai fél elégedett a megállapodással. Az Okinaván élő japánok korábban abban reménykedtek, hogy a támaszpont egészét elköltöztetik a szigetről. A helyiek évek óta tiltakoznak a bázis miatti nagy zaj, illetve a magas bűnözési arányok miatt.

Hatojama a tavalyi választási kampánya során befagyasztotta azt a 2006-ban Washingtonnal kötött megállapodást, amely szerint a támaszpontot a sziget kevésbé sűrűn lakott részére költöztetnék, és azt ígérte, eléri, hogy teljes egészében eltávolítsák a bázist Okinaváról. A kormányfő hónapokig kereste a megoldást választási ígéretének betartására, de végül május elején kénytelen volt közölni a helyiekkel, hogy a Japánban állomásozó 47 ezer amerikai katona több mint felét befogadó Futenma a prefektúrában marad.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.