2010. július. 07. 10:35 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 07. 11:23 Világ

Magyar fesztivál ellen tiltakoznak Szerbiában

Két szerb parlamenti párt és egy civil szervezet is tiltakozott az ellen, hogy az Egyesült Magyar Ifjúság nevű magyarországi soviniszta szervezet megtartson egy zenei fesztivált a hét végén a vajdasági Magyarkanizsán.

A Magyar Szó című újvidéki lap szerdai írása szerint kedden a koncertek betiltása mellett foglalt állást a Vajdasági Szociáldemokrata Liga és a Szerb Megújhodási Mozgalom, előző nap pedig közleményben tiltakozott egy újvidéki antifasiszta szervezet is. Az újvidéki szervezet szerint a zenei fesztiválon - amelyet idén rendeznek meg ötödször - olyan ismert magyarországi neonáci és szkinhedzenekarok is föllépnek, mint a Titkolt ellenállás vagy a Romantikus Erőszak. "Az Egyesült Magyar Ifjúságnak és fasiszta zenekaraiknak nincs keresnivalójuk Kanizsán" - írták.

Maurer Oszkár, az Egyesült Magyar Ifjúság alapítója, jelenlegi tiszteletbeli elnöke elutasította a vádakat. Azt mondta, a Titkolt ellenállás nevű zenekar nem fog fellépni a fesztiválon. Elmondta, amit terveznek, az "egy vidám, jó kedélyű családias tábor, amelyet nagyon sok gyerek tisztel meg jelenlétével". Szerinte a szerb hatóságok által is engedélyezett rendezvény célja a hagyományőrzés, a magyar kultúra ápolása; lesz többek között nemezelés, fafaragás, korongozás, középkori lovasbemutató, filmvetítések és történelmi előadások.

"Lassan már oda jutunk, hogy az is sok, ha magyarul beszélünk. Ha bárkinek is fontos, hogy valós demokrácia működjön Szerbiában, akkor minél előbb fel kell számolni azt az apartheid jellegű rendszert, ami itt működik. Ahol a kukáskocsikon törvényszerűen magyar fiúk kapaszkodnak, söprögetik az utcát, míg a kávézókban alig lehet találni magyarokat" - mondta a bírálatokra válaszul az Egyesült Magyar Ifjúság nevű egyesület alapítója.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.