2010. július. 06. 10:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. július. 06. 10:30 Világ

Martonyi: "addig fogom csinálni, amíg élvezem a kormányfő bizalmát"

Elégedett a magyar diplomácia első hónapjával Martonyi János, aki a pozsonyi kormányváltásban jó lehetőséget lát a magyar–szlovák viszony javítására is – derül ki a külügyminiszter Népszabadságnak adott interjújából. Cáfolta, hogy a magyar EU-elnökség levezénylése után, azaz két éven belül távozna pozíciójából.

A szlovákiai választás eredménye és az új kormány alakulása Martonyi János szerint teljesen új helyzetet teremt a kétoldalú kapcsolatokban, bár ahogy az interjúban fogalmazott, „tisztában vagyok vele, hogy az álláspontjaink között továbbra is nagy eltérések vannak. De legalább nem szerepel majd a szlovák kormányban olyan párt, amelynek az elnöke a választás másnapján azt mondja: ez a nap tragikus Szlovákia történetében, mert az országot a homoszexuálisok és a magyarok fogják kormányozni.”

A külügyminiszter szerint a magyar–szlovák viszony „az elmúlt négy hétben nem lett rosszabb, az esélyek pedig javultak”. Arról is beszélt, hogy véleménye szerint „jó dolog” volt a parlament első ülésén elfogadni az állampolgársági törvényt, mert így a Fidesz-kormány elkerülhette azt, hogy az új szlovák kormány csak a hivatalba lépése után szembesüljön a törvénymódosítással.

A januárban induló magyar EU-elnökségre való felkészüléssel kapcsolatban a külügyminiszter szerint „vannak elmaradások”. A kormány Robák Ferencet, a Külügyminisztérium korábbi protokollfőnökét nevezte ki a kormányon belüli koordinációért felelős biztosnak. Martonyi János szerint hiányos a költségvetés is: a Külügyminisztérium szerinte 2,1–2,8 milliárd forintot a külföldi ingatlanok értékesítéséből szeretett volna előteremteni, de az épületeket a mai napig nem tudta eladni. Martonyi azt is elmondta, hogy szerinte a magyar közigazgatás összességében nincs jó állapotban. "Az uniós elnökség ilyenkor jót is tehet, mert a megszokottnál sokkal gyorsabb és határozottabb cselekvésre ösztönöz. Ha sikerül megoldani az elnökséggel járó bonyolult szakmai és politikai feladatot, akkor be tudjuk bizonyítani: valóban európai szintű kormányzatunk és közigazgatásunk van. Ez a tét, és ez valóban össznemzeti ügy.”

A magyar EU-elnökség egyik kiemelt témájával, a Duna-stratégiával kapcsolatban a külügyminiszter beszámolt arról, hogy a kormány legutóbbi, szerdai ülésén a stratégiáért felelős kormánybiztossá nevezte ki Barsiné Pataky Etelkát. „A Duna-stratégiát a régiós együttműködés egyik legjobb példájának tartjuk, ami a környezetvédelemtől az energiapolitikán át az infrastrukturális fejlesztésekig és a közlekedésig mindent magába foglal” – mondta Martonyi.

A Népszabadság kérdésére Martonyi cáfolta azt a híresztelést, amely szerint csupán két évre vállalta el a külügyminiszteri feladatot, a magyar EU-elnökség lezárulta után távozna pozíciójából és más megbízatást kapna. "A külügyminiszteri munkát időbeli korlát nélkül vállaltam, vagyis addig fogom csinálni, ameddig élvezem a kormányfő bizalmát" - mondta az interjúban.

A közép-európai együttműködés jövőbeli alakulásával kapcsolatban Martonyi János arról beszélt, hogy a visegrádi csoporton kívül Magyarország számára más mellett Délkelet-Európa is fontos partner. „Tehát ez egy rugalmas, ha úgy tetszik, változó geometriájú együttműködés. Része több két- és háromoldalú együttműködés is, ezek egyike a lengyel–magyar–román viszony, a másik a magyar–szerb–horvát kooperáció. De hangsúlyozom, ezek senki ellen nem irányulnak.”

Hirdetés