Martonyi szorosabbra fűzné Budapest és Róma kapcsolatát
Szorosabbra kell fűzni az együttműködést Magyarország és Olaszország között - mondta Martonyi János, miután olasz partnerével, Franco Frattinivel tárgyalt Budapesten. A két ország külügyminisztere stratégiai együttműködésről szóló dokumentumot írt alá.
Martonyi János a közös sajtótájékoztatón elmondta, hogy a tárgyaláson a két ország kapcsolatán túl különösen időszerű, az uniót érintő kérdések is szóba kerültek. Budapest és Róma álláspontja több lényegi kérdésben azonos: egyetértenek abban, hogy sürgetni kell a versenyképességet erősítő Európa 2020 stratégia megvalósítását, a gazdasági koordinációt, a tagállamok gazdaságpolitikája közötti "nagyobb összhang megteremtését" - mondta a magyar külügyminiszter. Továbbá a lisszaboni szerződés életbelépése után is kiemelkedő jelentőségű a közösségi intézmények közötti egyensúly biztosítása, illetve azok "jó és hatékony működése" - tette hozzá.
Hagyományosan igen jó a kapcsolat Olaszország és Magyarország között, ezért kívánatos lenne az olasz jelenlét erősítése az országban mind politikai, mind gazdasági, mind pedig kulturális szempontból - mondta a magyar diplomácia vezetője. Az olasz külügyminiszter szintén a két ország közötti jó kapcsolat fontosságát hangsúlyozta. Frattini szerint látogatásával azt kívánja bizonyítani, hogy Budapest fontos partner Róma számára. Olaszország hatékony segítséget kíván nyújtani a magyar EU-elnökségre való felkészülés alatt, illetve a magyar elnökség idején is, reményeik szerint ebben az időszakban előrelépést lehet elérni a Nyugat-Balkán integrációja, az EU energiabiztonsági stratégiája és a gazdasági koordináció ügyében - tette hozzá az olasz külügyminiszter.
A találkozó után elhangzott, hogy olasz-magyar munkacsoportot alakítanak, amely javaslatot dolgoz majd ki az EU energiabiztonságának növelésére. Az MTI kérdésére válaszolva mindkét külügyminiszter megerősítette: szeretnék, ha Horvátország mihamarabb az unió tagja lenne, de a térség többi államát is biztatni kell, hogy kötelezzék el magukat az integráció mellett, ez nemcsak az ő érdekük, hanem az unióé is. Franco Frattini szerint félő, hogy ellenkező esetben megnyílhat az út a szélsőségek és a nacionalisták előtt. Martonyi János hozzátette, az EU-nak mindenképpen azt az üzenetet kell közvetítenie, hogy "az ajtó nyitva áll" a régió minden országa előtt.