2010. június. 11. 19:55 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 11. 19:39 Világ

Martonyi: Budapest az elsők között ratifikálja a szerb EU-társulási megállapodást

A magyar parlament az elsők között fogja ratifikálni a Szerbia és az EU képviselői által aláírt stabilizációs és társulási megállapodást (SAA) - jelentette ki Martonyi János külügyminiszter pénteken Szabadkán.

A dokumentumot - amely a következő lépcsőfok Szerbia számára az EU-integrációs folyamatban - mind a 27 EU-tagállamnak ratifikálnia kell ahhoz, hogy életbe lépjen. A ratifikáció megkezdéséhez várhatóan zöld jelzést adnak majd az EU-külügyminiszterek hétfői luxembourgi ülésükön.

Martonyi János találkozott Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével az észak-bácskai városban, s a megbeszélés után kijelentette: a magyar kormány minden lehetséges eszközzel támogatja Szerbia közeledését az EU-hoz. A magyar diplomácia mindent megtesz annak érdekében, hogy továbbhaladjon ez a folyamat - szögezte le. Megismételte: belgrádi tárgyalásain megállapodás született arról, hogy még ebben az évben, vagyis az előtt, hogy Magyarország január 1-jén fél évre átvenné az Európai Unió soros elnökségét, közös magyar-szerb kormányülést tartanak Szerbiában. Megjegyezte, pozitív fejlemény a magyar-szerb viszony szempontjából, hogy az új magyar parlament még a kormány megalakulása előtt döntött arról, hogy a 13 magyarországi nemzeti kisebbség - köztük a magyarországi szerbek - egy-egy képviselőt küldhetnek a következő ciklustól kezdve a magyar parlamentbe. Kiemelte, hogy a kisebbségi jelölteknek harmadannyi szavazatra lesz szükségük a mandátum elnyeréséhez, mint a többségi nemzet képviselőinek.

Martonyi János szabadkai megbeszélései előtt a szerb fővárosban tárgyalt Vuk Jeremic szerb külügyminiszterrel, és udvariassági látogatáson fogadta őt Boris Tadic szerb elnök és Mirko Cvetkovic kormányfő.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.