2010. június. 25. 09:02 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 25. 11:18 Világ

Martonyi Szlovákiáról is beszélt Clintonnal

Magyarország az Egyesült Államok közeli barátja és értékes partnere, a két ország együttműködik a globális kihívások kezelésében - mondta csütörtökön Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, miután fogadta Washingtonban magyar kollégáját. A találkozón szó esett a magyar-szlovák viszonyról is.

Clinton tapasztalt diplomatának mondta Martonyi Jánost, üdvözölte, hogy már külügyminisztersége ilyen korai szakaszában találkozhat vele. Az amerikai diplomácia irányítója a közösen tartott sajtótájékoztatón kiemelte: Magyarország fontos NATO-szövetséges, "hálásak vagyunk a magyar népnek az afganisztáni NATO-misszióhoz nyújtott hozzájárulásért". Méltatta, hogy Magyarország elkötelezte magát az Afganisztánban állomásozó erői létszámának növelésében. Clinton szerint az amerikai adminisztráció nagyra értékeli, hogy a magyar kormány elkötelezte magát a roma állampolgárok jogainak védelme mellett. Azt is méltatta, hogy Magyarország lépéseket tesz Dél-Kelet-Európa irányában, és az európai integráció erősítésére törekszik.

MTI/AP

Martonyi János elmondta, hogy megerősítette Clintonnak Magyarország alapvető elköteleződését az atlanti szövetség iránt, amely kulcsfontosságú Magyarország biztonsága szempontjából. Ugyancsak biztosította kollégáját Magyarország nyugat-balkáni szerepvállalásának folytatását illetően. Megköszönte azt a segítséget, amelyet az USA nyújt Magyarországnak legégetőbb belső problémáinak, közöttük a roma integrációnak a megoldásához. Martonyi János meghívta kollégáját Budapestre a Tom Lantos Intézet - egy regionális kitekintésű emberi jogi kutatóközpont - jövő tavaszi megnyitójára.

Hillary Clinton egy kérdésre válaszolva megerősítette: az afganisztáni szövetséges haderő főparancsnokának leváltása nem jelent váltást az afganisztáni stratégiában, mindössze személycsere történt. Martonyi János azt mondta, a főparancsnok menesztése nem ingatja meg Magyarország afganisztáni elkötelezettségét. A magyar külügyminiszter egy kérdés kapcsán arról is beszélt, hogy Budapest üdvözli az amerikai kormány Oroszország iránti úgynevezett reset (újraindítási) politikáját. Kifejtette, hogy Magyarország is együttműködésre törekszik Oroszországgal, azt szeretné, hogy szomszédja nyitott, megbízható és kiszámítható legyen, amellyel a kapcsolatok a kölcsönös tiszteleten és érdekeken alapulnak.

MTI/EPA

Martonyi János magyar újságíróknak tartott tájékoztatóján elmondta, hogy a találkozón szó esett Szlovákiáról is. Jelezte, hogy új helyzet lesz az új jobbközép koalíció megalakulásával; vannak olyan jelek, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy átfogó tárgyalási folyamat induljon valamennyi vitás kérdésben. "Nyilván lesznek nézeteltérések, de ezeket megpróbáljuk megoldani" - mondta. Azt is jelezte Clintonnak, hogy "messze eltúlzottnak tartjuk a korábbi szlovák kormány reakcióját az állampolgársági törvény módosításával kapcsolatban, hiszen szó sincs területi integritás sérelméről". Azt mondta, amerikai kollégája szerinte elfogadta azt, amit mondott. "Messziről úgy tűnhet, mintha valódi feszültség lenne a két ország között, (de) ilyen nincsen, vitás kérdések vannak" - mondta.

A külügyminiszter szerint Orbán Viktor esetleges washingtoni látogatásáról is szó esett a Clintonnal folytatott megbeszélésen, a miniszterelnök utazására feltehetőleg ősszel sor fog kerülni. Arra a kérdésre, hogy van-e döntés a washingtoni magyar nagykövet személyéről, úgy felelt: "miért kellene döntést hozni? (...) sem megerősíteni, sem cáfolni semmit nem kívánok, miután ebben a kérdésben most nem látom a szükségét a döntéshozatalnak".

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?