2010. június. 24. 10:16 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 24. 10:10 Világ

Miről beszélt Martonyi Washingtonban?

Martonyi János külügyminiszter csütörtökön amerikai kollégájával, Hillary Clintonnal találkozik Washingtonban.

Az amerikai külügyminisztérium korábbi tájékoztatása szerint Clinton és Martonyi a kölcsönös érdeklődésre számot tartó ügyekről tárgyal, szó esik majd a NATO közelgő lisszaboni csúcstalálkozójáról, az energiabiztonságról, valamint arról a szerepről, amelyet Magyarország a régiós együttműködésben és a térség stabilitásának biztosításában tölt be.

Jövőre EU-USA találkozót tarthatnak Budapesten

Martonyi Shelley Berkley kongresszusi képviselővel
MTI - Hofer László

Martonyi János szerdán érkezett Washingtonba, és tárgyalásokat folytatott a Transzatlanti Törvényhozók Párbeszéde elnevezésű fórum vezetőivel. A külügyminiszter - akinek 48 órás washingtoni útjának középpontjában az amerikai kollégájával, Hillary Clintonnal való csütörtöki találkozó áll - az amerikai-európai parlamenti fórum elnökével és alelnökével, Shelley Berkley és Jim Costa kongresszusi képviselővel is megbeszélést tartott.

"A magyar külpolitika egyik nagyon fontos célja, hogy a transzatlanti párbeszédet minden lehetséges területen előmozdítsa, nemcsak a biztonságpolitikában, hanem a gazdasági együttműködés, netán a törvényhozások harmonizációja terén is" - mondta Martonyi. Utalt rá, hogy 2011 első felében, valószínűleg április környékén Magyarországon fogják megrendezni az Európai Parlament megfelelő csoportja és az amerikai kongresszus képviselői közötti találkozót.

A miniszter találkozott Richard Morningstar energiabiztonságért felelős külügyminiszteri különmegbízottal is. Egyetértettek abban, hogy a Nabucco gázvezeték esélyei az utóbbi időben javultak, és az USA továbbra is teljes támogatásáról biztosítja a projektet. Arról is beszéltek, hogy az Európai Unión belüli feladatok megoldása érdekében a szélesebb értelemben vett közép-európai együttműködést energiaipari téren is erősíteni kell.

"Nagy örömmel üdvözlik" az új kormányt

Martonyi János az MTI-nek elmondta: az új magyar kormány megalakulását mindenki nagy örömmel üdvözli. Örülnek annak, hogy az új kormánynak egyértelmű, kétharmados többsége van; ez egy olyan politikai stabilitást biztosít, amely lehetőséget ad könnyebben és gyorsabban megbirkózni a gazdasági gondokkal - tette hozzá.

A nagykövetség előzetes tájékoztatása szerint a péntekig tartó külügyminiszteri látogatás fő célja annak megerősítése, hogy az új magyar kormány elkötelezett az amerikai-magyar stratégiai szövetségesi kapcsolatok, a sok szálon futó együttműködés további erősítése mellett, és kész aktív részt vállalni a közös kül- és biztonságpolitikai kihívások kezelésében. Látogatása alkalmával Martonyi János tárgyalásokat folytat az amerikai kormány és a törvényhozás vezetőivel, valamint találkozik a politikai, a gazdasági és a tudományos élet számos kiemelkedő személyiségével, mások mellett Madeleine Albright volt külügyminiszterrel és Nancy Brinker egykori budapesti nagykövettel.

Értékvezérelt v érdekalapú politizálás

A szerda este a washingtoni magyar követségen mintegy 120 fős hallgatóság előtt megtartott előadásában Martonyi arról beszélt, hogy a magyar kormány értékvezérelt külpolitikát akar folytatni, szemben az érdekalapú politizálással. "Az érdekekkel az a baj, hogy nem tudjuk mindig meghatározni egyrészt, hogy pontosan mi az érdekünk, másrészt pedig milyen időtávon kell nézni az érdeket" - fogalmazott a külügyminiszter. Martonyi János úgy fogalmazott: "mi úgy érezzük, hogy az alapvető kérdések tekintetében a biztos az értékalap, és ehhez próbálunk ragaszkodni".

A külügyminiszter előadása a nagykövetség
MTI - Hofer László

A magyar kormány az emberi jogok, az emberi szabadság, a demokrácia mellett áll, "meg vagyunk arról győződve, hogy hosszú távon ez sikeresebb, eredményesebb, élhetőbb gazdaságot, társadalmat tud teremteni, mint a tekintélyelvű rendszerek". Megállapította, hogy Magyarország feltétlen híve a transzatlanti együttműködésnek, és annak, hogy "az Egyesült Államok maradjon Európában". Közép-Európa és Magyarország biztonságának meghatározó tényezője az USA - mondta.

"Jelentős átalakulás látszik beindulni"

Arról is beszélt, hogy a kormány az eddiginél sokkal markánsabb Közép-Európa-politikát akar. Megjegyezte, hogy érdekes módon az elmúlt egy évben ez már megjelent az előző kormány politikájában is, "elindult egy folyamat, amit most mi nagyobb lendülettel tudunk folytatni". Kifejtette, hogy Közép-Európa egy szélesebb térség, nem egyszerűen Visegrád, Magyarország számára Közép-Európa a déli szomszédokat is jelenti. A szomszédos országokban élő magyarok számára a kettős állampolgárság lehetőségének megteremtése kapcsán elmondta: a törekvést rengeteg félreértés, szándékos és véletlen félremagyarázás követte és követi. Kifejtette: a dolog teszt jellegű volt, ugyanis valószínűleg 90 éve először fordult elő, hogy a jelentős magyar közösséggel rendelkező szomszédos országok hagyományos összezárása, összetartása most valamilyen okból nem érvényesült.

"Megváltozott a világ, egyetlen szomszédunk vetette fel ezt hisztérikus élességgel" - mondta, hozzátéve, hogy biztonságpolitikai veszélyről, a területi integritás sérelméről beszélni szerinte az "abszurd humor" körébe tartozik. Elmondta, hogy a magyar külpolitika horvát, szerb és román vonalon a lényeget illetően rokonszenvre talált. Nemcsak azért, mert ott is ugyanilyen törvények vannak, hanem mert ők is úgy érzik, hogy "közös érdekeink vannak az unión belül, attól függetlenül is" - tette hozzá. "Nem merem elkiabálni, mert 3 hete kormányzunk, hogy itt egy viszonylag jelentős átalakulás látszik beindulni" - mondta Martonyi János előadásában, hangsúlyozva, hogy a magyar diplomácia alapvető célja a szélesebb értelmű közép-európai összetartozást erősítése.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.