2010. június. 29. 13:17 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 29. 13:09 Világ

Ha több a bevándorló, csökken a bűnözés?

Amikor a múlt század kilencvenes éveiben minden addiginál több bevándorló érkezett az Egyesült Államokba, a súlyos bűnesetek száma minden korábbi időszaknál alacsonyabb szintre csökkent. A többnyire ennek ellenkezőjét gondoló amerikai közvélemény számára meghökkentő adatokat a Social Science Quarterly júniusi száma közölte.

Évekkel ezelőtt a Harvard Egyetem szociológusa, Robert J. Sampson hívta fel a figyelmet arra, hogy amikor a bevándorlók száma megnő, a bűnesetek száma mérhetően csökken. Ez az állítás akkor főleg elméleti szinten mozgott, de most egy másik szociológus, Tim Wadsworth, a Coloradói Egyetem kutatója bűnügyi statisztikák gondos elemzése útján megerősítette ezt a meglepő tételt. "Azokban az amerikai városokban, ahol a legnagyobb mértékű volt 1990 és 2000 között a bevándorlók és az új bevándorlók odaköltözésével a népesség növekedése, hirtelen és igen jelentősen kevesebb lett a rablás és a gyilkosság" - állapította meg Wadsworth.  

A kutató az FBI bűnüldözési adatainak, valamint az amerikai népszámlálás adatainak felhasználásával vizsgált meg 459 olyan települést, ahol legalább 50 ezren éltek. Megnézte, hogy a városokban kik születtek külföldön, illetve kik költöztek be más országból az utolsó öt esztendőben. Wadsworth professzor kifejezetten a közepesen nagy és nagy városokat vizsgálta, mert az erőszakos bűnözés 80 százaléka ezekben történik. Azért foglalkozott a gyilkossággal és a rablással, mert azokat rendszeresebben bejelentik a hatóságoknak, mint az apróbb törvénysértéseket. 

Azt találta, hogy azokban a nagyvárosokban csökkent a legnagyobb mértékben az erőszakos bűnesetek száma, ahová a múlt évezred utolsó évtizedében a legtöbb bevándorló költözött. A bevándorlók számának növekedésével egy időben a gyilkosságok száma 9,3 százalékkal csökkent és 22,2 százalékkal kevesebb rablás történt. A tanulmány szerzője feltételezi, hogy a bevándorló közösségekben a családi kapcsolatrendszer szorosabb, kevesebb a válás, a vallási, társadalmi törvényeket szigorúbban betartják és ezek a tényezők csökkentik a bűnözést, ahogyan "kriminológusok ezt már régóta megállapították."

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.