2010. május. 05. 14:35 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. május. 06. 10:45 Világ

Halálos áldozatok az athéni tüntetéseken – videók

Hárman életüket vesztették Athénban, miután a kormány tervezett megszorításai ellen tüntetők felgyújtották egy bank épületét. Két további épület is kigyulladt, a tüntetők Molotov-koktélokat és utcaköveket dobáltak a rendőrökre, akik könnygázzal próbálták oszlatni a tömeget.

A három áldozat a bank alkalmazottja volt - közölte a CNN, amely szerint korábban többen is csapdába estek a lángoló épületben. A tüzet már eloltották, a kétemeletes épület második szintjéről - ahol a Marfin Egnatia bank helyiségei vannak - füst gomolygott. A Molotov-koktélokat dobáló tüntetők később egy közigazgatási és egy adóhatósági épületet is felgyújtottak.

AP

A rendőrség négy embert állított elő a haláleseteket okozó tűzzel kapcsolatban. Jeórjiosz Papandreu miniszterelnök a parlamentben elítélte a bankfiókban történt "brutális gyilkosságot". "Ide vezet a korlátlan erőszak. A tüntetés egy dolog, a gyilkosság már egészen más" - mondta a kormányfő, hozzátéve, hogy megtalálják, és megbüntetik a felelősöket.

A görög kormány "nehéz és felelős döntést hozott azért, hogy megmentse az országot" - hangsúlyozta Papandreu. A tüntetőket korábban a parlament lépcsősoráról szorították vissza a rendőrök, az összecsapások idején a parlament gazdasági bizottsága éppen a kormány által vasárnap jóváhagyott megszorító csomagról tanácskozott.

A gyújtogatások után viszonylag lenyugodtak a kedélyek Athén belvárosában. A parlament közeléből is távoztak a tüntetők, a környéken szétszóródott égett törmelékek utalnak a kora délutáni összecsapásokra.

AP

A legjelentősebb görög szakszervezetek szerdára hirdettek az egész országra kiterjedő 24 órás sztrájkot tiltakozásul az athéni kormány takarékossági politikája ellen, amelyet az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodása nyomán vezet be. Az országos sztrájk idejére leállt Görögország légi forgalma, nem üzemelnek a kikötők, az iskolákban szünetel az oktatás, a kórházakban csak a rendkívüli esetekhez szükséges személyzet tart ügyeletet.  A szervezők jelentése szerint mintegy 60 ezren vonultak a főváros utcáira. Görögország második legnagyobb városában, Szalonikiben hozzávetőleg pedig 20 ezren vonultak fel a városközpontban, és a tüntetők ott is törtek-zúztak.

A görög lapok szerdán arról cikkeztek, hogy a lakosságra váró megszorító intézkedések jelentősen fokozni fogják a társadalom elégedetlenségét, de egyúttal olyan lépéseket vártak a kormánytól, amelyek biztatóak a jövőre nézve. Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vasárnap állapodott meg a görög kormánnyal egy három évre szóló 110 milliárd eurós segélycsomagról, de ezért cserében Athén kötelezettséget vállalt arra, hogy jelentős reform- és takarékossági programot valósít meg.


A jobbközép beállítottságú Katimerini szerint távozniuk kell mindazoknak, akik a felelősei a jelenlegi "tragédiának". A lap szerint azokról van szó, akik  az állami költségek terhére szövetkezve ellenőrizhetetlenül működtek együtt különböző érdekcsoportok vagyonának gyarapítására, és azokról is, akik, tudván, hogy az ország ezzel a csőd felé rohan, asszisztáltak ehhez. Néhány politikus már távozott a közéletből a pénzügyi fiaskó nyomán. Akik ezt még nem tették meg, meg kell válniuk hivataluktól, és fel kell hagyniuk az államháztartást megterhelő tevékenységükkel - írta a lap.

A balközép Elefterotipia a fiatal korosztály jövőbeni szerepét boncolgatva megállapította: ez a nemzedék már nem hisz az ígéreteknek, nem bízik a politikai pártokban és a politikusokban, lelkükben keserűség és kiábrándultság halmozódik fel. Ugyanakkor ebbe a generációba veti a bizalmát a társadalom, hogy kirángatja az országot a mély válságból. Valamilyen alapreménynek lennie kell, hogy ne következzen be olyan elégedetlenségi hullám, amely mindent elsöpör - figyelmeztetett az újság.

 

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.