2010. március. 08. 09:15 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 08. 10:02 Világ

Iraki választások: sokan szavaztak a merényletek ellenére

Nagy számban szavaztak az irakiak a vasárnapi parlamenti választásokon annak ellenére, hogy lázadók számos terrortámadást követtek el ezen a napon, összesen 38 ember halálát okozták.

MTI/AP

A részvételi arányról még nincsenek összesített adatok, de azt már lehet tudni, hogy a legalacsonyabb tartományi szavazási arány 55 százalékos, a legmagasabb pedig 90. Helyi tisztségviselők szerint a szunniták - akik a 2005-ös választásokat zömmel bojkottálták - ezúttal nagyobb arányban adták le voksukat, mint a síiták. A szavazóhelyiségeket közép-európai szerint 15 órakor zárták be. A 325 parlamenti helyért 86 listán összesen 6218 jelölt versengett, köztük 1801 nő. 19,8 millió lakos volt jogosult a szavazásra. Minden választópolgárnak egy listát és arról egy nevet kellett választania. A szavazatok összeszámlálása az urnazárás után azonnal megkezdődött. Az ENSZ becslése szerint az eredmény néhány nap múlva várható. 

MTI/AP

A rakéta- és aknatámadásokat, a pokolgépes merényleteket főleg a szavazóhelyiségek megnyitása idején és a szavazás első óráiban követték el elsősorban Bagdadban, de vidéki városokban is. A sebesültek száma eléri a száztízet - közölte a belügyminisztérium. Kászim al-Musztavi vezérőrnagy, szóvivő közölte, hogy a legtöbb rakétát és aknagránátot a főleg szunniták lakta negyedekből lőtték ki. 

Megfigyelők a voksolás előtt abbéli reményüket fejezték ki, hogy a parlamenti választásokkal Irakban sikerül lezárni a közösségek közötti erőszak korszakát, alig néhány hónappal a harcoló amerikai alakulatok kivonása előtt. Ez volt a Szaddám-rezsim bukását követő második parlamenti választás Irakban.

Gratuláció a Nyugattól

Barack Obama amerikai elnök és Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is gratulált az irakiaknak ahhoz, hogy a kampány során történt terrorcselekmények és a szavazás napján is fennálló terrorveszély ellenére nagy arányban éltek szavazati jogukkal. Ashton az EU további támogatásáról biztosította az országot az újjáépítésben és a demokratikus átmenetben. Obama közleménye szerint a magas részvételi arány arra utal, hogy "az iraki nép jövője építését a politikai folyamatokon keresztül képzeli el". Az amerikai elnök részvétét nyilvánította a merényletek áldozatainak és hozzátartozóiknak. 

Obama a washingtoni Fehér Ház Rózsakertjében tartott tájékoztatóján kijelentette, hogy amint az várható volt, "történt néhány incidens", mert az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat iraki szárnya és más szélsőségesek meg akarták zavarni a választásokat. Az iraki közbiztonság általános szintje és támadások megakadályozása az amerikai elnök szerint viszont az iraki biztonsági erők javuló képességeiről és szakmai tudásáról tanúskodik, és a voksolás biztonságának szavatolását elsősorban ezen erők vállalták magukra. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok felelősségteljesen folytatja csapatai kivonását Irakból.

Megfigyelők szerint az, hogy Obama nyilatkozatában az iraki biztonsági erőkre helyezte a hangsúlyt, erősíti az elnök azon érvelését, hogy az amerikai csapatok a tervezett menetrend szerint távozhatnak az arab országból. Ez lehetővé tenné, hogy Obama az afganisztáni hadműveletekre összpontosítsa figyelmét. A csapatkivonási menetrend értelmében az amerikai harcoló alakulatok idén augusztus végéig távoznának Irakból, a jövő év végéig pedig az összes amerikai katona elhagyná Irakot.

Tartományi várakozások

Az ország síita többségű tartományaiban valószínűleg a Núri al-Máliki miniszterelnök vezette Szövetség a Jogállamért, a szunnita területeken pedig Ijád Allávi Iraki Blokkja szerzett többséget a vasárnapi választáson - közölték helyi tisztségviselők. A kilenc síita tartományból háromban Allávi pártja lehet a második, hat tartományban viszont valószínűleg megelőzi a síita konzervatív Iraki Nemzeti Szövetség, amely az Iraki Iszlám Legfelsőbb Tanács (ISCI) és Muktada asz-Szadr síita radikális hitszónok híveinek tömörülése.

A becslések szerint a négy szunnita terület közül Dijála tartományban a Szövetség a Jogállamért lehet a második, a többi három régióban viszont messze lemarad a kormányfő pártja. A kilenc síita tartományban 119, a szunnita többségű területeken pedig 70 mandátumhoz lehet jutni. A vitatott hovatartozású Kirkukban várhatóan a Kurd Szövetség végez az élen, második helyen az Iraki Blokk, harmadikként pedig a Szövetség a Jogállamért futhat be. 

A választások győztesét illetően a bagdadi eredmények fognak dönteni: a főváros választókerületeiben összesen 68 mandátum sorsa dől el. A választási bizottság csütörtökön közöl először részeredményeket, a végleges adatokat március 18-án lehet megtudni, a hivatalos eredményt pedig csak a hónap végén, a beérkezett panaszok kivizsgálása után hirdetik ki.

 

Hirdetés
Címkék