Világ MTI 2010. március. 03. 15:05

Hodorkovszkij: az orosz igazságszolgáltatás a törvényesített erőszak rendszere

Strasbourgban az Európai Emberi Jogi Bíróságon indulás előtt áll az a per, amelyben a csődbe ment Jukosz olajipari cég volt részvényesei perlik az orosz államot, mert állításuk szerint megsértette az Európai Emberi Jogi Egyezmény több cikkét. A cég egykori főrészvényese pedig most jelentetett meg egy éles írást az orosz igazságszolgáltatás szerinte öntörvényű és kíméletlen rendszeréről.

AP

Az orosz igazságszolgáltatás a törvényesített erőszak rendszere az állam potenciális ellenségeinek kiszűrésére, s ha sürgősen nem reformálják meg, az orosz államiságot fenyegetheti, mert lerombolása hagyományos orosz módon, „alulról és véresen” fog megtörténni – írta Mihail Hodorkovszki a Nyezaviszimaja Gazeta című orosz lap szerdai számában megjelent cikkében. Rámutatott, hogy a mai orosz igazságszolgáltatás az állam sírásója, mert rendszeresen kihívásokat intéz éppen azok ellen, akiktől végső soron az állam sorsa függ, s akik a haladást, de a társadalmi robbanásokat is előidézik.

A sikkasztás és pénzmosás vádjával közel hét éve börtönben lévő olajmágnás úgy véli, hogy aki még nem került a rendőrségből, ügyészségből, bíróságból és büntetés-végrehajtásból álló „Rendszer” karmai közé, az semmit nem tud róla. „A Rendszer a törvényesített erőszak nagyüzeme, teli belső konfliktusokkal, érdekellentétekkel. A probléma nem az emberanyaggal van, hanem a szervezet elveivel. A Rendszer saját logikája szerint működik, nem korrigálható kívülről, s aki nyersanyaggá vált a nagyüzem futószalagján, azt a legvégén feltétlenül Kalasnyikov géppisztoly, vagyis elmarasztaló ítélet várja… A legfontosabb elv, hogy nem engednek el senkit, akkor sem, ha nem bizonyosodott be bűnössége, vagy nem is követett el semmit" – írta.

Mint fogalmazott, az ügyek operatív szakaszában valóságos vagy kitalált bűntényhez keresnek bűnöst – néha előbb a bűnös van meg, s hozzá találnak ki bűntényt –, a nyomozás során lepapírozzák az ügyet, és tisztázzák a vádlottra osztott szerepet, a bírósági szakasz pedig csak az addig hozott döntések legalizálására szolgál. Végül a büntetés-végrehajtás magatartási skálája a közömböstől a kínzóig terjed.

Oroszország egykor leggazdagabb embere szerint az a kérdés, hogy az igazságszolgáltatás mai rendszerét lerombolják-e, és megmaradó, szükséges részeit összhangba hozzák-e az alkotmánnyal – ehhez a legfelső vezetés politikai akarata szükséges –, vagy szétzúzása hagyományos orosz módon megy végbe, alulról és véresen.

„Nem szabad hinni a felméréseknek, mert a tehetetlenségi erő folytán a többség mindig a hatalomra szavaz, különösen a demokrácia hiányában. A társadalmi robbanásokat, de a haladást is egy aktív kisebbség idézi elő, amely nem tud tovább tűrni. A lakosság 3 százaléka – ha ennyi a legaktívabb rész –, kritikus tömeg, szükséges és elégséges a radikális változásokhoz” – fogalmaz Hodorkovszkij, aki ellen jelenleg újabb, hatalmas értékre elkövetett sikkasztási és pénzmosási vádak alapján folyik per, amelyben akár 15 évi szabadságvesztésre is ítélhetik.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.