Strasbourgban az Európai Emberi Jogi Bíróságon indulás előtt áll az a per, amelyben a csődbe ment Jukosz olajipari cég volt részvényesei perlik az orosz államot, mert állításuk szerint megsértette az Európai Emberi Jogi Egyezmény több cikkét. A cég egykori főrészvényese pedig most jelentetett meg egy éles írást az orosz igazságszolgáltatás szerinte öntörvényű és kíméletlen rendszeréről.
Az orosz igazságszolgáltatás a törvényesített erőszak rendszere az állam potenciális ellenségeinek kiszűrésére, s ha sürgősen nem reformálják meg, az orosz államiságot fenyegetheti, mert lerombolása hagyományos orosz módon, „alulról és véresen” fog megtörténni – írta Mihail Hodorkovszki a Nyezaviszimaja Gazeta című orosz lap szerdai számában megjelent cikkében. Rámutatott, hogy a mai orosz igazságszolgáltatás az állam sírásója, mert rendszeresen kihívásokat intéz éppen azok ellen, akiktől végső soron az állam sorsa függ, s akik a haladást, de a társadalmi robbanásokat is előidézik.
A sikkasztás és pénzmosás vádjával közel hét éve börtönben lévő olajmágnás úgy véli, hogy aki még nem került a rendőrségből, ügyészségből, bíróságból és büntetés-végrehajtásból álló „Rendszer” karmai közé, az semmit nem tud róla. „A Rendszer a törvényesített erőszak nagyüzeme, teli belső konfliktusokkal, érdekellentétekkel. A probléma nem az emberanyaggal van, hanem a szervezet elveivel. A Rendszer saját logikája szerint működik, nem korrigálható kívülről, s aki nyersanyaggá vált a nagyüzem futószalagján, azt a legvégén feltétlenül Kalasnyikov géppisztoly, vagyis elmarasztaló ítélet várja… A legfontosabb elv, hogy nem engednek el senkit, akkor sem, ha nem bizonyosodott be bűnössége, vagy nem is követett el semmit" – írta.
Mint fogalmazott, az ügyek operatív szakaszában valóságos vagy kitalált bűntényhez keresnek bűnöst – néha előbb a bűnös van meg, s hozzá találnak ki bűntényt –, a nyomozás során lepapírozzák az ügyet, és tisztázzák a vádlottra osztott szerepet, a bírósági szakasz pedig csak az addig hozott döntések legalizálására szolgál. Végül a büntetés-végrehajtás magatartási skálája a közömböstől a kínzóig terjed.
Oroszország egykor leggazdagabb embere szerint az a kérdés, hogy az igazságszolgáltatás mai rendszerét lerombolják-e, és megmaradó, szükséges részeit összhangba hozzák-e az alkotmánnyal – ehhez a legfelső vezetés politikai akarata szükséges –, vagy szétzúzása hagyományos orosz módon megy végbe, alulról és véresen.
„Nem szabad hinni a felméréseknek, mert a tehetetlenségi erő folytán a többség mindig a hatalomra szavaz, különösen a demokrácia hiányában. A társadalmi robbanásokat, de a haladást is egy aktív kisebbség idézi elő, amely nem tud tovább tűrni. A lakosság 3 százaléka – ha ennyi a legaktívabb rész –, kritikus tömeg, szükséges és elégséges a radikális változásokhoz” – fogalmaz Hodorkovszkij, aki ellen jelenleg újabb, hatalmas értékre elkövetett sikkasztási és pénzmosási vádak alapján folyik per, amelyben akár 15 évi szabadságvesztésre is ítélhetik.