2010. március. 03. 10:53 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 03. 11:46 Gazdaság

Kezdődik a Jukosz-per a strasbourgi bíróságon: Oroszország pellengéren?

A strasbourgi székhelyű Európai Emberi Jogi Bíróságon csütörtökön megkezdődik az a per, amelyben a csődbe ment Jukosz olajipari cég volt részvényesei perlik az orosz államot, mert állításuk szerint megsértette az Európai Emberi Jogi Egyezmény több cikkét azáltal, hogy adózási bűncselekmények vádjával eljárást kezdett a cég ellen.

Mihail Hodorkovszkij a börtönben. Most egy másfajta per kezdődik
AP

A volt részvényesek összesen 98 milliárd dollár fájdalomdíjat követelnek, a legnagyobb perértéket, amelyről valaha is döntenie kellett az Európa Tanács (ET) égisze alatt működő emberi jogi fórumnak.

Oroszország egykori legnagyobb olajipari vállalata 2006-ban ment csődbe, miután az orosz hatóságok több milliárd dollár adóhátralék befizetésére kötelezték. A részvényesek nem kaptak méltányos kárpótlást. A cég volt tulajdonosa, Mihail Hodorkovszkij – aki fénykorában a leggazdagabb orosznak számított – jelenleg nyolc éves börtönbüntetését tölti adócsalásért, de további 22 évi szabadságvesztés várhat rá, ha elítélik az ellene egyebek közt pénzmosás gyanúja miatt folyó további eljárások eredményeként is.

Hodorkovszkij azonban politikai áldozatnak tartja magát, és azt állítja, hogy az ellene, illetve a Jukosz ellen indított hadjárat mögött Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök – korábbi államfő – állt, aki meg akarta törni az ellene a politikai porondon is fellépő olajmágnást.

A felperesek azt igyekeznek bebizonyítani, hogy az adóügyet tisztán politikai szándékból, a Jukosz tönkretétele érdekében vették elő az orosz hatóságok. Ez egyben a részvényesek emberi szabadságjogainak, illetve a jogállamiságnak a megsértését is jelentené – ebben az értelemben tartozik az ügy az Európai Emberi Jogi Bíróságra. Oroszországban a felperesek már tucatnyi jogi eljárást elvesztettek, és most Moszkvától független nemzetközi fórumon próbálnak elégtételt nyerni.

Az orosz kormányzat hivatalos álláspontja szerint azonban minden szabályosan történt, és Hodorkovszkij valójában adócsaló bűnöző, aki a kilencvenes évek kaotikus viszonyait ügyesen kihasználta hatalmas vagyona megszerzésére.

Csütörtökön minden bizonnyal hosszadalmas eljárás kezdődik Strasbourgban. Tekintettel a bizonyítás bonyolultságára, valamint arra, hogy a bíróság szervezetrendszerén belül is van mód fellebbezésre, szakértők szerint két évbe is beletelhet, míg jogerős ítélet születik. Ha elmarasztalják is Oroszországot, a fizetési hajlandóság hiánya esetén sincs módja arra az ET-nek, hogy befagyasszon orosz állami javakat. Moszkvát tehát – mondják szakértők – nem a per számára esetleg kedvezőtlen végkimenetele aggasztja, hanem sokkal inkább maga a pereskedés, az a tény, hogy hosszú időre pellengérre kerül egy nemzetközi fórumon.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.