Egyelőre nincs napirenden a kisebbségi törvény vitája Romániában
A romániai kisebbségek jogállását szabályozó törvénytervezet vitáját késleltetheti, hogy az illetékes parlamenti szakbizottságban az ellenzék honatyái többséget alkotnak – derül ki az Új Magyar Szó (ÚMSZ) csütörtöki számából. A bukaresti napilap Seres Dénest, a házbizottságnak a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) képviselő tagját szólaltatta meg.
Seres Dénes elmondta, ezen a héten bizonyosan nem, s várhatóan a jövő héten sem kerül a képviselőház illetékes bizottságainak napirendjére a kisebbségi törvény, amelyet Emil Boc miniszterelnök kedden a kormány egyik prioritásának nevezett.
Napirendre tűzéséről a házbizottságnak kell gondoskodnia, de legutóbbi ülésén a testület nem foglalkozott a kérdéssel. "Nem is erőltetnénk addig a törvény vitájának folytatását, amíg nem próbáljuk megoldani azt, hogy a kormányzó politikai erők ne legyenek kisebbségben a szakbizottságokban" – mondta a lapnak Seres. A politikus arra utalt, hogy a jogszabályt először elviekben három szakbizottságnak (jogi, emberjogi és oktatási) együttesen kellene megvitatnia, ám e testületekben az ellenzék többségben van. Seres szerint így nagy az esélye annak, hogy akkor sem lenne haladás, ha a témát napirendre tűzi a házbizottság.
Úgy vélte, a kormány javára változnának a bizottsági erőviszonyok, ha e testületekben helyet kapnának a függetlenek is, akik a koalíciót támogatják. Arról a harmincegy honatyáról van szó, akik időközben kiléptek az ellenzéki szociáldemokraták és liberálisok soraiból, és a függetlenek csoportjához csatlakozva a Demokrata Liberális Párt (PD-L) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció oldalára álltak, akárcsak a nemzeti kisebbségek képviselői.
A testületek létszámát nem lehet növelni, ezért más megoldást kell keresni – mondta Seres Dénes, aki szerint a kérdésben a frakcióvezetők hétfői ülésén születik majd elvi pártközi egyezség. Addig nem lesz előrelépés a kisebbségi törvény ügyében sem – tette hozzá.
A kisebbségi törvény vitájának felgyorsítása a kormányprogramban is szerepel, a jogszabályt a koalíció elképzelései szerint az ülésszak végéig, júniusig kellene elfogadnia a képviselőháznak. Az előző – a 2008 végén rendezett választásokig tartó – parlamenti ciklusban már a bizottsági vita során elakadt ez a tervezet.