A nigériai merénylő apja előre figyelmeztetett
A Delta-Northwest légitársaság egyik gépe ellen merényletkísérletet végrehajtó nigériai fiatalember apja már hónapokkal ezelőtt figyelmeztette az Egyesült Államok nigériai nagykövetségét, hogy fiát szélsőséges tanok fertőzhették meg, és terrortámadásokra készülhet.
Alhaji Umar Mutallabah dúsgazdag bankár, a First Bank PLC nigériai bank volt elnöke kapcsolatba lépve az amerikai külképviselettel arról számolt be, hogy félelmei szerint fia életében "rossz fordulat" állt be. Három évet Londonban töltött egyetemistaként, majd Dubajban folytatta tanulmányait. Ezt követően utazott Jemenbe, ahonnan azt üzente hozzátartozóinak, hogy ne is próbálják meg felkutatni őt. Az apában ennek nyomán alakult az az aggodalom, hogy gyermeke iszlamista körök befolyása alá került, és a dzsihád, az iszlám szent háború részese lett.
A figyelmeztetést a nagykövetség továbbította az amerikai országos terroristaellenes központba, és a fiatalember neve - egyes értesülések szerint már korábban - felkerült arra az 550 nevet tartalmazó listára, amelyen a terroristákkal kapcsolatban állható személyek adatai szerepelnek, de közülük nem mindegyik számít annyira veszélyesnek, hogy megtiltsák nekik a légi utazást.
A brit hatóságok az év elején megtagadták a tartózkodási vízumot a nigériai férfitől - közölte a The Sunday Times brit kormányforrásokat idézve. Umar Farouk Abdulmutallab - aki korábban egy tekintélyes londoni egyetem tanult - ismét diákvízumért folyamodott, de ezúttal egy olyan oktatási intézményt jelölt meg, amelyet a brit hatóságok nem ismernek el. A vezető vasárnapi brit lap értesülése szerint Abdulmutallab "feltűnt az MI5 (a brit elhárítás) radarernyőjén is", de nem tartották olyan veszélyesnek, hogy megfigyelés alá vonják.
Vádat emeltek a férfi ellen
A 23 éves Umar Abdul Farouk Abdulmutallab az Amszterdamból Detroitba tartó Airbus A330-as típusú gépen nem sokkal a landolás előtt kiment a mosdóba, majd miután visszatért a helyére gyomorfájásra hivatkozva egy takaróba burkolta magát. Az utasok ezt követően hallottak egy szokatlan zajt, és látták, amint füst száll fel a nigériai üléséről. Legelőször egy holland férfi vetette magát a merénylőre, majd többen is segítségére siettek a személyzet tagjai és az utasok közül.
Egy nevének elhallgatását kérő amerikai biztonsági illetékes a CBS televíziónak azt mondta, hogy a gyanúsított fecskendővel folyékony vegyi anyagot fecskendezett be a combja felső részéhez rögzített tartóban lévő porba. Hasonló technikát még korábban nem láttak az illetékes szerint.
A vizsgálat megállapítása szerint a nigériai pentaeritrit-tetranitrátot (PETN), akart a robbantáshoz használni. Ez a salétromsavészter, amelyet széles körben használnak az iparban és a hadászatban, nagy robbanóerejű. Tiszta állapotban fehér, kristályos, viszonylag könnyen tárolható, ugyanakkor ez az egyik legbrizánsabb (zúzó hatású) használatban lévő robbanóanyag. Többnyire detonátorokban (szekunder töltet), plasztifikált robbanószerekben (például Semtex), kis kaliberű lőszerekben és robbantó zsinórokban alkalmazzák.
A merénylő súlyos égési sebeket szenvedett, ezért jelenleg a Michigani Egyetem orvostudományi központjában ápolják. Ellene vádat emeltek szombaton az amerikai hatóságok, amelyet a gyógyintézet konferenciaközpontjában ismertettek vele.
Gyönge ellenőrzés?
Peter King republikánus képviselő, a képviselőház belbiztonsági bizottságának tagja elmondta, hogy a Nigériából Amszterdamba, illetve Amszterdamból Chicagóba tartó járatokon nem voltak fegyveres biztonsági őrök. Abdulmutallabot egyik repülőterén sem vetették alá teljes testre kiterjedő átvilágításnak. Bennie Thompson demokrata párti képviselő, a belbiztonsági bizottság elnöke szerint a gyanúsítottak Amszterdamban újabb átvilágításnak kellett volna alávetni. Thompson és mások szerint az amszterdami repülőtér biztonságosnak számít.
Douglas R. Laird, a Northwest Airlines volt biztonsági igazgatója szerint amíg az utasok ellenőrzésében a röntgent nem váltja fel a CT, addig a veszélyt nem lehet elhárítani. A CT alkalmazása vitatott, mivel a készülék sugarai gyakorlatilag teljesen levetkőztetve mutatja az ellenőrzött személyt a képernyőn, három dimenzióban. Míg a röntgenberendezés ára 50 ezer dollár alatt van, a CT-é több mint egymillió dollár - tette hozzá Laird.