2009. szeptember. 07. 17:06 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 07. 17:13 Világ

Bűnösnek találták a londoni repülőgép-robbantási per fő gyanúsítottjait

Utasszállító repülőgépek elleni pokolgépes merényletek előkészítésében nyilvánította bűnösnek hétfőn az esküdtszék a Londonban tavaly április eleje óta zajló maratoni terrorper három fővádlottját.

A vádlottak az ügyészség szerint 2006 nyarán egyszerre több, Londonból észak-amerikai célállomások felé induló repülőgépet akartak felrobbantani.

Ennek a merénylettervnek a leleplezése vezetett ahhoz a világ számos repülőterén máig érvényes korlátozáshoz, amelynek alapján bizonyos mennyiségen felül nem lehet folyadékot és képlékeny anyagokat a repülőgépek fedélzetére felvinni.

A vádlottak az ügyészek szerint a United Airlines, az American Airlines és az Air Canada légitársaságok összesen hét - a londoni Heathrow repülőtérről Chicagóba, New Yorkba, San Franciscóba, Washingtonba, Torontóba és Montrealba induló - járatát akarta az Atlanti-óceán felett felrobbantani 2006 augusztusában. A tervek között a vád szerint két chicagói járat felrobbantása szerepelt.

A járatokat, amelyeken összesen több mint 1500-an utaztak, a vádirat szerint úgy választották ki, hogy egyszerre legyenek a levegőben, vagyis a hatóságok az első robbanások után a többi kiszemelt repülőgép indulását már nem tudták volna megakadályozni.

A brit állampolgárságú muszlim vádlottak az ügyészség szerint hidrogén-peroxidot akartak a repülőgépek fedélzetére csempészni üdítőitalos vagy szájvizes palackokban.

Az eljáró londoni bíróság esküdtszéke a csoport három vezetőjét, Abdulla Ahmed Alit, Assad Sarwart és Tanvir Hussaint hétfőn bűnösnek mondta ki házilagos robbanószerrel megkísérelt tömeggyilkosság előkészületében, és repülőgépek felrobbantására szőtt összeesküvésben.

Ez a második esküdtszéki végzés ebben a perben. A három fővádlottat az első eljárás pontosan egy éve született esküdtszéki döntése is bűnösnek minősítette robbantásos merénylet kitervelésében, de a tavaly szeptemberi végzésben még nem szerepelt, hogy a vádlottak kifejezetten repülőgépek felrobbantására szövetkeztek volna.

A fellebbviteli eljárás végén azonban az esküdtek az elsődleges vádpontban is megállapították a bűnösséget. A per során a vádlottak végig tagadtak. Azt állították, hogy céljuk a brit külpolitika elleni tiltakozás volt, és ezt olyan figyelemfelhívó "dokumentumfilmmel" akarták elérni, amely "egy kisebb robbantást" ábrázolt volna a brit parlament környékén. Az akcióval, állításuk szerint, senki életét nem akarták kioltani.

A "dokumentumfilm" része lett volna az a videofelvétel is, amelyben a merénylőjelöltek felfedik, hogy mártíromságra készülnek. A terv leleplezését minden idők legnagyobb brit titkosszolgálati felgöngyölítő akciója előzte meg. Egybehangzó szakértői elemzések szerint a 2001. szeptember 11-ei amerikai merényletekéhez lehetett volna mérni az óceán felett tervezett repülőgéprobbantás-sorozat súlyosságát.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.