2009. augusztus. 08. 15:49 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 08. 15:57 Világ

Újraválasztották Abbászt a Fatah élére

Újraválasztották Mahmúd Abbászt a Fatah palesztin mozgalom élére a kongresszusi küldöttek szombaton, de egy nappal elhalasztották a vezetőség tagjainak megválasztását.

A Jordán folyó nyugati partján fekvő Betlehemben tanácskozó mintegy kétezer küldött kézfelemeléssel egyhangúlag megszavazta, hogy továbbra is Abbász vezesse a palesztinok legnagyobb szervezetét - jelentette be a kongresszus levezető elnöke.

A Fatah központi bizottságának és forradalmi tanácsának huszonegy, illetve százhúsz tagjáról vasárnap hoznak majd döntést.

Húsz év óta először ült össze a Fatah kongresszusa, az előző tanácskozást még 1989-ben Tuniszban tartották. A kedden kezdődött és eredetileg háromnaposra tervezett tanácskozást azonban meg kellett hosszabbítani, mivel heves viták alakultak ki a régi és az új nemzedék képviselői között. A fiatalok a párt átfogó reformját akarják, és nagyobb szerepet követelnek maguknak. Számos küldött a Fatah jelenlegi vezetését teszi felelőssé a mozgalom kudarcaiért, emellett hiányolta az elmúlt húsz évről szóló igazgatási és pénzügyi beszámolókat.

A régi gárda, élén az alapítók közé tartozó Mahmúd Abbász elnökkel, foggal-körömmel ragaszkodik pozícióihoz. A 74 éves Abbász magától értetődően maradt az elnöki székben, noha gyengének számít. Nála jobb "raisz" (főnök) ugyanis nincs a láthatáron.

A palesztin politikai életet évtizedeken át meghatározó, de az utóbbi években belső ellentétektől szabdalt és a rivális Hamász szervezet gázai övezeti hatalomra jutása által meggyengített Fatah a tisztújítást mellett új politikai programot fogad el. Az 1958-ban alapított és évtizedeken át Jasszer Arafat vezette Fatah az Izraellel való tárgyalások híve, de programjában kimondja, hogy a palesztin népnek jogában áll az ellenállás minden formáját alkalmazni az őt megillető jogok visszaszerzéséhez.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.