A Hamász és a Fatah súlyosan megsérti az emberi jogokat
A rivális Hamász és Fatah szervezetekhez hű palesztin biztonsági erők az elmúlt évben egyaránt súlyosan megsértették az emberi jogokat, egyebek között önkényes letartóztatások és kínzás alkalmazásával - állapítja meg a Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet szerdán nyilvánosságra hozott jelentésében.
A több mint egy éve tartó elkeseredett hatalmi harcban a két fél politikai okokból rendszeresen őrizetbe vette, és kínzásnak vetette alá az ellenfél híveit, nem riadva vissza brutális bántalmazásoktól, sőt "színlelt" kivégzésektől sem.
Joe Stork, a HRW helyettes közel-keleti térségi vezetője felszólította a nyugati donor országokat, hogy az általuk elismert, Fatah vezette palesztin kormány segélyezését tegyék függővé a palesztin biztonsági erők jogszerű eljárásától. A pénzből és kiképzésből nem részesülhet egyetlen olyan alakulat sem, amely semmibe veszi a törvényt és az emberi jogokat - figyelmeztetett. Mahmúd Abbász palesztin elnök elnöki gárdáját és biztonsági erőit az Egyesült Államok szereli fel és képezi ki, míg a polgári rendőrséget az Európai Unió támogatja.
A Hamász radikális palesztin szervezet, mely Irántól és más iszlám országoktól kap támogatást, tavaly nyáron elűzte a rivális Fatah mozgalmat a Gázai övezetből, és magához ragadta a hatalmat a térségben többhónapos véres harcok után, amelyek több száz halálos áldozatot követeltek. Abbász és a hozzá hű Fatah erői viszont továbbra is kezükben tartják a hatalmat az Izrael által megszállva tartott Ciszjordániában.
A jelentés szerint Ciszjordániában a legtöbb visszaélést a titkosszolgálat és az úgynevezett megelőző egységek követték el. Álarcos Fatah-fegyveresek a Hamász több száz tagját és hívét vették őrizetbe letartóztatási parancs nélkül, a kihallgatások során sokukat megkínozták, egyikük ebbe belehalt. A Hamász a jelentés szerint hasonló mértékű jogtiprásokat követett el a Gázai övezetben. Tagjai két esetben a lefogottakat közvetlen közelből lábon lőtték, és legalább három fogoly valószínűleg kínzások következtében vesztette életét.
A Hamász vezette gázai belügyminisztérium elzárkózott a HRW jelentésének kommentálásától, csupán annyit közölt, hogy a bűnösök elnyerik büntetésüket. Huszein es-Sejk, a Fatah magas rangú illetékese pedig azt mondta, hogy a mozgalom erői Ciszjordániában "a törvényekkel összhangban működnek", egyúttal "barbár és brutális gyakorlattal" vádolta meg az ellenlábas Hamászt.
A HRW ténymegállapításait támasztja alá az a legújabb incidens is, melyről az izraeli rádió számolt be. Eszerint a Hamász kedden este szabadon bocsátott egy csoport palesztint, akik között nem volt ott az előzőleg ugyancsak őrizetbe vett Abu Szeif, az ARD német televízió palesztin operatőre. Mint a Hamász szóvivője közölte, "nem érezte jól magát". Az ötgyermekes Abu Szeifet az izraeli rádió szerint kórházba szállították, mert a bántalmazások következtében "nagyon súlyos állapotba" került.