Zimbabwe elleni szankciókra kéri az Afrikai Uniót a Human Rights Watch
A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet arra kérte az Afrikai Unió egyiptomi csúcsértekezletének résztvevőit, hogy rendeljenek el szankciókat Robert Mugabe zimbabwei elnök kormányzata ellen, s nyilvánítsák azt törvénytelennek a pénteki elnökválasztási komédia után.
Véleménye szerint az unió hitele forog kockán azzal, hogyan kezeli e dossziét, amely nagy teret kap az egyiptomi Sarm-es-Sejkben folyó csúcstalálkozón.
Az Afrikai Uniónak tartania kell magát saját alapokmányához, és alkotmányellenesnek kell nyilvánítania a zimbabwei szavazást - tette hozzá Gagnon asszony, Zimbabwe kiközösítésére szólítva fel az 53 országot tömörítő szervezetet.
A HRW szóvá tette, hogy helyiek beszámolói szerint (a pénteki választáson egyedül induló) Mugabe hívei másnap kora reggel sorra járták a házakat, kiráncigáltak és botokkal vertek olyanokat, akik nem tudták az ujjukon lévő festékkel bizonyítani, hogy részt vettek a voksoláson. Számos beszámoló szólt arról is, hogyan erővel és fenyegetéssel kényszerítették a választókat a részvételre az elnökválasztás második fordulója előtt és alatt.
Mugabe úgy lett az egyetlen induló pénteken, hogy vetélytársa, a március 29-i, első fordulóban győztes, de abszolút többséget nem szerző ellenzéki vezér, Morgan Tsvangirai a hívei elleni erőszak láttán visszalépett.
A zimbabwei elnökválasztás második fordulója nem volt "sem szabad, sem igazságos, sem hiteles" - vélekedtek a Pánafrikai Parlamentnek (PAP), az Afrikai Unió konzultatív testületének a voksoláson részt vevő megfigyelői, s új szavazásra szólítottak fel. "Mihamarabb meg kell teremteni a feltételeket szabad, igazságos és hiteles választás megrendezéséhez" - hangsúlyozta hararei sajtóértekezletén Marwick Khumalo szváziföldi képviselő, az ötvenfős megfigyelői küldöttség vezetője, megállapítva, hogy "az országban a politikai légkör feszült, ellenséges és bizonytalan volt".
Raila Odinga kenyai kormányfő szerint az Afrikai Uniónak csapatokat kellene küldenie Zimbabwébe a válság megoldására. "Ami Zimbabwében történik, az Afrika szégyene a nemzetközi közösség szemében, és elítélendő" - jelentette ki Odinga a nyugat-kenyai Nyanza tartományban tett vasárnapi látogatásakor. "Ezért mondjuk, hogy az Afrikai Uniónak csapatokat kell küldenie Zimbabwébe. Eljött az idő az afrikai kontinens szilárd egységére a diktatúra felszámolása érdekében."
Kevid Rudd ausztrál miniszterelnök vasárnap Sydneyben újságírók előtt kijelentette, hogy "Mugabe úrnak semmi politikai legitimitása sincs". Mint mondta, "Ausztrália most tanulmányozza a zimbabwei rezsim tagjai elleni szankciók szigorítását". A szigetország pénzügyi szankciókat rótt Zimbabwére, megtiltotta a Mugabe-kormány tagjainak beutazását, felfüggesztette a nem emberiességi segélyeket, megtiltotta a fegyvereladásokat, és megszakította diplomáciai kapcsolatait a rezsimmel.