2008. január. 31. 19:13 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 31. 19:13 Világ

Human Rights Watch: Nyugaton elnézőek a diktátorokkal

A Human Rights Watch (HRW) elnevezésű nemzetközi jogvédő szervezet szerint részben a nyugati demokráciák elnéző magatartása okolható azért, hogy a világ több országában zsarnoki vezetők megsértik az emberi jogokat.

Az önkényuralmi rendszerek jogsértéseinek nincsenek nemzetközi következményeik. Ez jelentős részben annak tudható be, hogy az Egyesült Államok, továbbá az európai és más földrészek megállapodott demokráciái "elfogadják" az érintett államok azon érvelését, hogy a választások megrendezése demokratikussá teszi őket - tartalmazza a New York-i székhelyű szervezet csütörtökön nyilvánosságra hozott világjelentése.

A HRW a 2008-as jelentésben nem szentel külön fejezetet Magyarországnak, amelyről csak egyszer történik említés az észak-koreai vendégmunkások jogainak a szervezet által sürgetett védelmével kapcsolatban.

A jogvédő csoport úgy látja: a nyugati demokráciák elnéző magatartása, az, hogy nem szólítják fel a jogsértőket állampolgáraik jogainak, valamint a valódi demokrácia egyéb elemeinek tiszteletben tartására, mindenhol veszélyezteti az emberi jogokat.

Kenneth Roth, a HRW igazgatója Despoták demokrata álarcban című tanulmányában mindenesetre reménykeltőnek nevezi azt, hogy a diktátorok, ha színlelt módon is, de mindinkább a demokrácia kellékeivel igyekeznek biztosítani legitimitásukat.

A szervezet a "demokráciájukat" legsúlyosabb mértékben megsértő államok között említi Kenyát, Pakisztánt, Jordániát, Nigériát, valamint Oroszországot és Thaiföldet. A további jogsértők között szerepel Kína, Kolumbia, Kongó, Etiópia, Irán, Észak-Korea, Szaúd-Arábia és Líbia.

A HRW szerint 2007-ben az emberi jogokat az Egyesült Államokban, Franciaországban és Nagy-Britanniában is megsértették a terrorellenes küzdelem jegyében. A szervezet ezenkívül név szerint bírálta Angela Merkel német kancellárt, Nicolas Sarkozy francia elnököt és más európai vezetőket, amiért vonakodnak beengedni az Európai Unióba Törökországot, amelynek pedig javult az emberi jogi teljesítménye.

Sean McCormack amerikai külügyi szóvivő látatlanban annyit fűzött a jelentéshez: kétség sem férhet hozzá, hogy az Egyesült Államok a demokrácia előmozdítását pártolja.

A 18. alkalommal közzétett emberi jogi világjelentés több mint 75 ország hiányosságait sorolja fel.

A HRW Magyarországot azon országok között említi - Bulgária, Csehország, Irak, Kuvait, Mongólia és Lengyelország mellett -, ahol "sajtóhírek szerint" észak-koreai vendégmunkások dolgoznak. A HRW, mint írta, szorgalmazta, hogy a befogadó országok javítsanak a vendégmunkások jogainak védelmén, ahelyett, hogy hazaküldenék őket. A HRW nem jelezte, hogy ajánlását konkrétan mely államoknak címezte. A jogvédelmi hiányosságokkal kapcsolatos bírálatokra válaszul a cseh kormány 2006-ban leállította a munkavállalásra jogosító vízumok kiadását észak-koreai munkavállalók számára - olvasható a jelentésben.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.