Elektronikus kütyüink alapanyagaiért vér folyik Kongóban
Erőszakot gerjesztenek a nyugati bányavállalatok a Kongói Demokratikus Köztársaságban azzal, hogy nem sikerül ellenőrizniük az általuk felvásárolt nyersanyagok eredetét – áll a Global Witness emberjogvédő szervezet jelentésében.
Mivel a mai elektromos készülékek gyártásához szükséges nyersanyagok – elsősorban különleges fémek és ásványok – nagy része az afrikai kontinensen található, a nyugati világ vállalatai gigászi mennyiségben vesznek olyan kereskedőkön keresztül nyersanyagokat, melyek lázadó csoportokat és kormányok erőszakszervezeteit pénzelik – áll a Global Witness friss jelentésében.
Az emberjogvédő szervezet ezért arra szólítja a brit székhelyű Amalgamated Metal Corporationt (AMC), hogy fagyassza be kifizetéseit a kérdéses kongói partnerei felé. Az AMC, melynek Thaisarco nevű leányvállalata ónt vásárol fel Kongóban, tagadja a vádakat.
A Global Witness azért foglalkozik a közép-afrikai országgal, mert annak keleti tartományaiban különböző lázadó csoportok és a kormány seregei ellenőrzik az helyben bányászott ásványok kereskedelmének jelentős részét, s így az arany, a kassziterit (ónkő) és a koltánt kitermeléséből finanszírozzák seregeiket.
© AP |
Az így pénzelt csapatok rémtettei miatt több mint 100 ezer ember volt kénytelen elhagyni lakóhelyét az utóbbi hónapokban, miközben a lázadók tömegmészárlásokkal és tömeges nemi erőszakkal tartják rettegésben az Észak- és Dél-Kivu tartományban maradottakat.
A Thaisarcot és más vállalatokat a jelentés azért hibáztatja, mert nem akarják vagy nem képesek ellenőrizni a megvásárolt nyersanyagok eredetét, melyekből aztán a fogyasztói társadalmak elektronikus eszközei készülnek.
„Arra szólítjuk a brit kormányt, hogy kérje az ENSZ-nél az AMC brit leányvállalatainak és vezetőinek felvételét azon listára, melyek ellen szankciókat kell foganatosítani” – áll a jelentésben.
© AP |
Az emberjogvédők egy ENSZ határozatot idéznek, mely szerint bárki, aki illegális kongói seregek pénzelését segíti természeti kincsek illegális kereskedelemével, utazási tilalom alá esik és be kell fagyasztani pénzmozgásait. A minden vádat tagadó AMC esetében azért lesz nehéz a bizonyítás, mert az anyacég és leányvállalatai legálisan végzik tevékenységüket, miközben a beszállítóik a kongói lakosság sanyargatását finanszírozzák – írja a BBC.
A Global Witness jelentése itt érhető el teljes terjedelemben.