Egyre több nemi erőszakot követnek el a katonák Kongóban
A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet csütörtökön közzétett jelentésében azzal vádolta a Kongói Demokratikus Köztársaság katonai vezetőit, hogy szemet hunynak a "járványszerűen terjedő", katonák által elkövetett nemi erőszakcselekmények fölött.
Az ENSZ tavaly 7703 ilyen esetet jegyzett fel az afrikai ország keleti részében, január óta pedig "megkétszereződtek vagy megháromszorozódtak" a nemi erőszak esetei Észak- és Dél-Kivu tartományokban - olvasható "A katonák erőszakot követnek el, a parancsnokok szemet hunynak" című dokumentumban.
A HRW tüzetesebben megvizsgált 250, ez év januárja és májusa között Észak-Kivuban történt esetet, s megállapította, hogy közülük 143 a kongói hadsereg katonái által elkövetett nemi erőszak volt, ami "hozzájárult a biztonsághiány és a büntetlenség jelenleg uralkodó légköréhez Kelet-Kongóban".
Igaz, "a kongói kormány, az ENSZ és mások sokat tettek a nemi erőszak áldozatainak megsegítéséért - jegyzi meg a jelentés készítője, Juliane Kippenberg -, de kezdeményezéseik korlátozott erejűnek bizonyultak ahhoz, hogy véget vessenek az erőszakot lehetővé tevő engedékeny légkörnek".
"A magas rangú tisztek büntetőjogi és főként parancsnoki felelősségét ritkán vizsgálják a katonai ügyészek" - írja a Human Rights Watch, sajnálattal állapítva meg, hogy a katonai parancsnokok továbbra is "nagyhatalmú és érinthetetlen személyiségek, akiket ekként is kezelnek a politikai és katonai vezetők".
Az emberjogi szervezet javasolja egy kongói és nemzetközi birákból és ügyészekből álló "vegyes kamara" létrehozását, amely "segítené az országos igazságügyi rendszer gyengeségeinek orvoslását". A HRW felszólítja ezenkívül az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy hozzon "szigorú intézkedéseket" azon kormányok és fegyveres csoportok ellen, amelyek nemi erőszakcselekményeket követnek el Kongóban és másutt" - például rójon ki rájuk utazási tilalmat.