2009. július. 17. 15:49 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 17. 15:49 Világ

Gül: az EU sürgetése hátráltathatja a közel-keleti békét

Abdullah Gül török elnök pénteken kétségét fejezte ki az Európai Unió javaslata kapcsán, amely szerint határidőt kellene szabni az önálló palesztin állam létrehozására, s hozzátette: ez a felhívás hátráltathatja a béke megteremtését célzó, folyamatban lévő törekvéseket.

"Törökország mindig is támogatta a független palesztin állam létrejöttét Kelet-Jeruzsálemmel mint fővárossal" - hangsúlyozta Gül a Mahmúd Abbász palesztin elnökkel tartott közös ankarai sajtóértekezleten.

"Nem hisszük azonban, hogy a probléma megoldásában főszerepet játszók beleegyezése nélkül bármit is elérhetnénk, sőt ez talán még árthat is a folyamatban lévő erőfeszítéseknek" - vélte a török államfő.

Abdullah Gül Javier Solanának, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének szombati javaslatára reagált, aki felszólította az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT), hogy bizonyos határidő lejárta után ismerjen el egy önálló palesztin államot akkor is, ha az izraeliek és a palesztinok nem tudnak addig megállapodni egymással. Törökország a BT nem állandó tagja.
Izrael hétfőn elutasította az európai diplomata javaslatát. Abbász a sajtótájékoztatón Izraelt azzal vádolta, hogy nem tartja be a nemzetközi jogot, egyben követelte a zsidó telepek építésének befagyasztását. A Palesztin Hatóság elnöke felszólította Izraelt, hogy tartsa be a nemzetközi közösség közreműködésével kidolgozott közel-keleti útitervet.

Gül és Abbász péntek délután megnyitja az új ankarai palesztin nagykövetséget, amelynek építését Törökország finanszírozta. A többségében muzulmánok lakta világi török állam Izraellel, a palesztinokkal és Szíriával való jó viszonyának köszönhetően fontos szerepet játszik a közel-keleti rendezésben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.