Moszkva és Washington új szerződést akar a START-1 helyett
Moszkvában orosz-amerikai tárgyalások kezdődtek kedden a hadászati fegyverek csökkentéséről szóló új szerződésről, amelynek az idén, december 5-én lejáró START-1. szerződés helyébe kell lépni.
Az amerikai küldöttséget Rose Gottemoeller külügyi államtitkár-helyettes, az orosz küldöttséget Anatolij Antonov, az orosz külügyminisztérium biztonsággal és leszereléssel foglalkozó osztályának igazgatója vezeti. A küldöttségek feladata, hogy alig öt hónap alatt kötelező érvényű szerződést dolgozzanak ki a lejáró szerződés helyett.
A moszkvai külügyminisztérium sajtóosztályán elmondták: az orosz fél konstruktív párbeszédet remél, arra számít, hogy a mindkét fél által kifejezésre juttatott derűlátást igazolják majd a tárgyalások.
Az orosz diplomácia azt várja, hogy az amerikai fél konkrét írásos javaslatokat terjeszt elő a szerződés szövegére vonatkozóan - mondták. A megbeszélések zárt ajtók mögött folynak, mindkét fél tartózkodik a nyilvános állásfoglalásoktól.
A hadászati támadó fegyverek korlátozásáról szóló START-1 szerződést 1991-ben írták alá Moszkvában. A dokumentum értelmében az Egyesült Államok és a Szovjetunió vállalta a hadászati támadófegyverek mintegy 30 százalékos csökkentését. A szerződés szerint a két fél hordozóeszközökből (interkontinentális ballisztikus rakéták, vagy nagy hatótávolságú bombázók) egyenként ezerhatszázat, robbanófejekből hatezer darabot tarthat meg. E fenti közös plafonok csak a START-1 szerződés alapján számba vett hordozóeszközökre és robbanófejekre vonatkoznak.
A két állam 2002-ben újabb dokumentumot írt alá a hadászati támadó potenciál csökkentéséről: a megállapodásban a felek vállalták, hogy 2012-ig 1700-2200 egységre csökkentik nukleáris robbanótölteteik számát. Ez a szerződés egy másik szerződést, az 1993-ban aláírt, de életbe nem lépett START-2-t volt hivatott helyettesíteni. Mindkét fél jelezte, hogy a most kidolgozás alatt álló újabb szerződésben kész a 2002-es szerződésben rögzített határokhoz képest további csökkentést vállalni.
A tárgyalásokra ezúttal igen rövid idő áll rendelkezésre: a július elejére tervezett moszkvai orosz-amerikai csúcstalálkozó előtt a küldöttségeknek jelentést kell tenniük az államfőknek a munka menetéről. A diplomatákon kívül a védelmi minisztériumoknak is jóvá kell hagyniuk a tervezetet, ami időt vehet igénybe