2008. november. 13. 19:52 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 13. 19:36 Világ

Karl Rove: a republikánusok már 2010-ben visszatérhetnek

Az Egyesült Államokban a republikánusok már a 2010-es kongresszusi választásokon "visszatérhetnek"; az idei vereség nem olyan súlyos, mint amilyennek a számok alapján tűnik - írta Karl Rove konzervatív kommentátor a The Wall Street Journal című amerikai lap csütörtöki számában.

Rove először is rámutatott, hogy nem volt kiugróan magas a választási részvétel, mint azt a demokraták beharangozták. Idén 128,5 millióan szavaztak, s ez csak némileg több a 2004-es 122 milliónál (akkor viszont 17 millióval volt nagyobb a részvétel 2000-hez képest).

A George Bush elnököt több választási győzelemhez hozzásegítő kampányguru azt is kiemelte, hogy az Obamára leadott szavazatok száma (66,1 millió voks) csak 2,1 százalékkal volt több Bush 2004-es szavazatainál. Arra is rámutatott, hogy Obamára 7,1 millióval többen voksoltak, mint az előző demokrata jelöltre, John Kerryre, de a plusz szavazatok négyötödét a kisebbségek, az afro-amerikai és a hispán közösség voksai tették ki.

Rove szerint a republikánusok visszatérése nem következik be automatikusan, ügyesen kell majd védekezniük Obamával szemben, ugyanakkor támadniuk is. Mindehhez olyan vezetőknek kell majd megjelenniük, akik megfelelő arcot adnak a Republikánus Pártnak. Egyik feladat sem könnyű - mutatott rá.

A Republikánus Párt kormányzói szerdán a floridai Miamiban tartották kongresszusuk első napját, amelyen a vereség okait és a párt újjáépítésének lehetőségeit kutatták.

Bobby Jindal, Louisiana kormányzója (37 évesen ő a legfiatalabb amerikai politikus ilyen poszton) beismerte, hogy a demokraták elsöprő győzelmet arattak. Az indián amerikai kormányzó önkritikusan megjegyezte, hogy "a választók jogosan váltottak le bennünket". A demokraták nemcsak a Fehér Házat vették be és erősítették meg helyzetüket a kongresszusban és az állami törvényhozásokban, a republikánus kormányzók száma is visszaesett, 28-ról 17-re.

A The Wall Street Journal beszámolója szerint a kormányzók körében két stratégia körvonalazódik: egyfelől a pártnak szélesítenie kell bázisát a választók körében, másfelől vissza kell térni a konzervatív gyökerekhez. Mark Sanford dél-karolinai kormányzó szerint a Republikánus Párt fénye megkopott; utalt rá, hogy csak a választók 17 százaléka köti a republikánusokat a középosztály részére történő adócsökkentésekhez. A The New York Times tudósítása szerint a miami találkozón a gyászos vereség hangulata uralkodott.

Hirdetés