2008. október. 02. 18:51 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 02. 18:41 Világ

Putyin és Timosenko memorandumot írt alá a gázszállításokról

Vlagyimir Putyin orosz és Julija Timosenko ukrán kormányfő csütörtökön Moszkvában a gázszállításokról kormányközi memorandumot írt alá, amely alapján a részleteket az orosz Gazprom és ukrán partnere, a Naftohaz dolgozza majd ki - jelentette be Putyin a háromórás négyszemközti megbeszélés után újságírók előtt.

Timosenko nyáron már beszélt
Vlagyimir Putyinnal
© AP
Timosenko a sajtóértekezleten a gáztranzit szempontjából is jelentősnek nevezte a megállapodást, és megígérte, támogatni fogja Oroszországot abban, hogy csatlakozhasson a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO).

Timosenko azzal a nem titkolt céllal érkezett, hogy az esetleges előre hozott ukrajnai választásokon esélyeit erősítendő, minél kedvezőbb megállapodást érjen el.

Az Interfax hírügynökség egy jól értesült moszkvai forrást idézve azt írta: a megállapodás politikai jellegű, tekintettel Timosenko kormányának támogatására. (A 2009-re szóló szerződés hiánya miatt Timosenkót sok bírálat érte.)

A megbeszélésen Vlagyimir Putyin sajnálkozásának adott hangot, amiért Ukrajna lehetségesnek ítélte, hogy a (kaukázusi) konfliktusövezetbe fegyvereket szállítson, s értésre adta, hogy a mostani tárgyalásokra is rányomja a bélyegét a kaukázusi válság. Hozzátette azonban: ebben nem kíván elmélyedni, hogy a kérdés ne zavarja a fontos gazdasági tárgyalásokat.

Az orosz kormányfő szóvá tette azt is, hogy a zavaros ukrajnai belpolitikai helyzet  kétségessé teheti a Moszkva és Kijev között fennálló szerződéseket. Azt mondta, reméli, ezek felülvizsgálatára nem kerül sor, de a most aláírandó megállapodások után is kérdőjel áll, hogy vajon mi lesz a sorsuk holnap?

A két kormányfő idén már másodszor találkozik egymással: nyáron többek között megállapodtak az atomenergia és az urándúsítás területén való együttműködésről.

Ezúttal elsősorban a földgázról és kőolajról volt szó: Ukrajna néhány éves átmenetet kér, mielőtt világpiaci árat fizetne a gázért és a kőolajért. Idén a közép-ázsiai gázt még ezer köbméterenként 179,5 dollárért kapja Oroszországtól, de a Gazprom már jelezte, hogy az ár jövőre meghaladhatja a 400 dollárt, mivel a közép-ázsiai országok is emelték áraikat. A jövő évi ukrán költségvetés viszont csak 250 dollárt irányzott elő ezer köbméterenként.

Az orosz-ukrán kapcsolatok az utóbbi időben nem csupán a kaukázusi válság miatt feszültek: Oroszország nem nézi jó szemmel, hogy Ukrajna a NATO-ba törekszik, és némileg aggódva figyeli, hogy Viktor Juscsenko elnök a vonatkozó szerződés 2017-es lejárta után ki akarja tessékelni az orosz Fekete-tengeri Flottát Szevasztopolból.

Közben azonban október 1-jén hallgatólagosan és automatikusan újabb tíz évre meghosszabbodott a két ország barátsági szerződése, mivel szerdán lett volna az utolsó határidő annak felmondására. Ukrajna számos tekintetben nyilvánvalóan megszegi a dokumentumban foglaltakat, de Moszkvának jelenleg nem áll érdekében felmondani azt, amíg Ukrajna nem csatlakozik a NATO-hoz, Ukrajnában pedig a zavaros belpolitikai helyzetben nem tudnak a kérdéssel foglalkozni.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.