Timosenko: nincs szerződéshosszabbítás az orosz hadiflottával
Az ukrán kormányfő kizártnak nevezte szerdán, hogy meghosszabbítsák az orosz fekete-tengeri flotta ukrajnai állomásoztatását az erről szóló szerződés 2017-es lejárta után.
"Fenn kell tartani a szerződést 2017-ig, hiszen azt aláírta a két ország, azután pedig (külföldi) katonai támaszpontoktól mentes övezetté kell tenni Ukrajnát" - jelentette ki Julija Timosenko kijevi sajtóértekezletén. Hozzátette, hogy mostanáig "semmilyen javaslatot" nem kapott az orosz féltől a krími orosz flottatámaszpont sorsára vonatkozóan.
Az orosz védelmi miniszter kedden jelezte: Moszkva kész előnyös javaslatot tenni Kijevnek annak érdekében, hogy a fekete-tengeri flotta 2017 után is Szevasztopolban maradhasson. Anatolij Szergyukov újságírók előtt azt mondta: javaslatuk "a bérleti díjon kívül a szociális infrastruktúrát, a haditechnikai és más területeken való együttműködést is érintené".
A Kommerszant című orosz lap előzőleg azt az értesülést közölte, hogy Oroszország és Ukrajna - számos nézeteltérésük ellenére - a következő tíz évre még meghosszabbítja a vonatkozó kétoldalú barátsági, együttműködési és partnerségi szerződést, amelyet 1997. május 31-én írtak alá Kijevben. Ez ugyanis úgy rendelkezik, hogy hacsak valamely fél fel nem mondja azt hat hónappal az első tíz év lejárta előtt - automatikusan további tíz évre érvényben marad. A ratifikációs okmányokat 1999. április 1-én cserélték ki, így a felmondás határideje 2008. október 1-eje lenne.
Szerdai sajtóértekezletén Julija Timosenko azt is mondta, látogatást tesz Moszkvában, amint aláírásra kész lesz a 2009-es orosz gázszállításokról szóló megállapodás. Ez utóbbi közlése azonban nyilvánvalóan belpolitikai célzatú volt. Kijelentette ugyanis, hogy a vonatkozó kormányközi megállapodás tervezetét kabinetje nem küldi meg egyeztetésre Viktor Juscsenko elnök titkárságának. "Nincs szükségünk direktívákra. Tudjuk, hogy milyen szerződést kell aláírnunk" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy jelenleg is tárgyalnak még arról, miképp lehetne "eltakarítani minden közvetítőt az (Ukrajnába irányuló) orosz gázszállítások útjából".
Juscsenko elnök illetékes meghatalmazottja a nap folyamán jelezte, hogy a kormány még nem küldte meg a gázszállítási szerződés tervezetét, holott a törvény értelmében az elnöktől kell direktívákat kapnia az államközi tárgyalásokra vonatkozóan. Azóta azonban, hogy szeptember 2-5. között a kijevi parlament ellenzéki támogatással egy sor, az államfői jogköröket megkurtító törvénymódosítást fogadott el - kiprovokálva az eddigi koalíció felbomlását - , Timosenko ezeknek megfelelően cselekszik, annak ellenére, hogy Juscsenko megvétózta a szóban forgó módosításokat.